Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Emlak Piyasasında Ertelenen Talep Eylülden Sonra Canlanacak

ABD'den başlayan ve dünyaya yayılan mortgage krizinin ardından Türkiye'de yaşanan siyasi belirsizliğin etkisiyle durgunluğa giren emlak sektöründe canlanma ancak eylül sonunda bekleniyor. AK Parti'nin kapatılmamasının piyasaya yansımadığını belirten emlak sektörü temsilcileri, Ramazan ayı sonundan itibaren hareketlenmenin başlayacağını belirtiyor.

Referans Gazetesi
Emlak Piyasasında Ertelenen Talep Eylülden Sonra Canlanacak

ABD'den başlayan ve dünyaya yayılan mortgage krizinin ardından Türkiye'de yaşanan siyasi belirsizliğin etkisiyle durgunluğa giren emlak sektöründe canlanma ancak eylül sonunda bekleniyor. AK Parti'nin kapatılmamasının piyasaya yansımadığını belirten emlak sektörü temsilcileri, Ramazan ayı sonundan itibaren hareketlenmenin başlayacağını belirtiyor.

Türkiye'de emlak sektöründe talebin hiçbir zaman durmayacağını ancak erteleneceğini belirten Realty World Türkiye Genel Müdürü Hilmi Işıkören, bugün böyle bir sorun yaşandığını söyledi. AK Parti'nin kapatılma davası sürecinde bir erteleme dönemi yaşandığını belirten Işıkören, davanın olumlu sonuçlanmasına rağmen talebin henüz canlanmadığını bunun da emlak sektöründe durağan olarak kabul edilen temmuz ve ağustos aylarına denk gelmesinden kaynaklandığını belirtti.
    
Karamsar değiliz

Emlak sektörünün temel ihtiyaca yönelik bir sektör olduğu için, talebin durmadığını söyleyen Işıkören, Türkiye'de en kötü dönemde bile satışın 950 binin altında gerçekleşmediğini, en iyi dönemde ise 1 milyon 400 bin işlem sayına ulaşıldığını kaydetti. Işıkören, tapu kayıtlarına göre 1996'da 997 bin, 2001'de 937 bin, 2005, 2006 ve 2007'de ortalama 1 milyon 300 bin işlem gerçekleştiğini belirterek, 2008 ilk çeyreğinde ise gerçekleşen işlem sayısının 341 bin olduğunu, yıl sonuna kadar bu rakamım 1 milyonu aşmasının beklendiğini ifade etti.

Işıkören, bu rakamlara göre sektörde karamsar bir tablo olmadığına işaret ederek, "Emlak piyasasında durgunluk yok, işini bilmeyenler var. Yeni projelerin hepsi satılmıyor, bazı projelerde sıkıntı var, diğer yandan, doğru lokasyonda, doğru hedef kitleye yönelik, doğru fiyatlama ile geliştirilen projelerin satışında bir sorun yok" diye konuştu.
    
Tematik projeler tercih sebebi

Yeni dönemde ancak teması olan, konumlama ve fiyatlandırması hedef kitleye uygun olarak tespit edilmiş projelerin tüketicinin ilgisini çekeceğini vurgulayan Işıkören, bu nedenle tüketicilerin gerek yatırım, gerekse oturum amaçlı konut alırken, bölge seçiminden çok, proje seçimine önem verdiğinin altını çizdi. Işıkören, ister küçük ister büyük olsun her projenin özel olduğunu ve özelliğine göre bir teması olması gerektiğine işaret ederek, "Yeni dönemde sadece konut ve sosyal imkanlar değil, belli bir teması olan; inşaat yapılacak bölgenin ihtiyaçlarına göre villa, iş merkezi, rezidans, alışveriş merkezi, hatta okul ve hastanesi de içerisinde bulunan çok foksiyonlu projeler alıcılarla buluşmakta zorlanmayacaktır" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin AKP'nin kapatılmaması doğrultusunda verdiği kararın Türkiye ekonomisinin gelecek dönemde bir durgunluğa sürüklenmemesi adına önemli bir karar olduğunu belirten Retürk Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Aşkın Çınar da, emlak piyasasının bundan sonraki dönemde mevsimsel etkilerin de katkısıyla hareketli günler yaşayacağını söyledi. Çınar, her yıl sonbaharla birlikte emlak piyasasında bir hareketlenme ve canlanma yaşandığına işaret ederek, "Bu yıl da bu hareketlenmeyi gözlemleyeceğiz. Küçük de olsa hareketlenme başladı. Kısa vadede emlak piyasasındaki hareketlenme arz edilen konutlara olan talebi artıracağı için fiyatlar da kısmi de olsa bir yükselme olacaktır. Orta vadede ise konut üreticilerinin müteahhitlerin daha çok alt-orta gelir grubuna yönelik projeler üretmeye başlamasıyla, piyasada ciddi hareketlerin olacağını düşünebiliriz. Bunun için de gelecek yılın baharına kadar beklememiz gerekecek" dedi.
    
Canlanma bekliyoruz

Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük ise, emlak piyasasının 2007'den daha kötü durumda olduğunu belirterek, eylül sonundan itibaren piyasanın canlanmasını beklediklerini ifade etti. Cücük, insanların konut taleplerini ertelemeleriyle birlikte, emlak ofislerinde işlerin durduğunu, kendilerine bağlı ofislerin bazılarının yan işlerle uğraşmaya başladığını dile getirerek, bu tür ofisleri kapatarak, yerlerine yeni ofisler açtıklarını söyledi. Konut alıcılarının ağırlıklı olarak yeni projeleri tercih ettiğini, bu nedenle ikinci el ev fiyatlarında düşüş yaşandığını dile getiren Cücük, "Satılık ve kiralık tabelası bulunan bir çok ikinci el ev görüyoruz. Bunların sayısı artacak. Ekim ayıyla birlikte piyasa hareketlendiğinde ikinci el konutlarda fiyatların daha da düşeceğini gözlemleyeceğiz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-piyasasinda-ertelenen-talep-eylulden-sonra-canlanacak_63059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!