Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Emlak Sektöründe Durgunluk Var"

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Emlakçılar Odası Başkanı Burhan Coşkun, emlakta banka faizlerinin düşeceği beklentisinde olanların, bu kez emlak fiyatlarının yükseleceğini de hesap etmesi gerektiğini söyledi.

Yeni Şafak Gazetesib>Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Emlakçılar Odası Başkanı Burhan Coşkun, emlakta banka faizlerinin düşeceği beklentisinde olanların, bu kez emlak fiyatlarının yükseleceğini de hesap etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Emlakçılar Odası Başkanı Coşkun yaptığı açıklamada, döviz, altın, hisse senedi ya da başka yatırım araçlarının belirli dönemlerde yatırımcısına kar sağlarken, zarar etme riskinin de oldukça yüksek olduğunu ancak, gayrimenkulün emlak sektörünün hiçbir dönemde yatırımcısını üzmediğini savundu.

İnşaat sektörünün geçen yılın ikinci yarısından itibaren durgunluğa geçmesi nedeniyle gayrimenkul fiyatlarının gelebileceği en düşük seviyeye gerilediğini vurgulayan Coşkun, "Şu anda emlak sektöründe adeta yaprak kıpırdamıyor. Ayda bir ev bile satamayan meslektaşlarımız var. Bunun etkisiyle fiyatlar iyice düştü" dedi.

Coşkun, sektördeki hareketsizliğin en önemli nedenlerinden birisinin bankaların konut kredisine uyguladıkları faiz oranlarının yüksekliği olduğunu, bu oranları şu anda yüzde 1,70 ile yüzde 1,80 seviyesine kadar gerilediğini ifade ederek, "Halkın beklentisi, bu oranların yüzde 1,30'a kadar gerilemesi. Ancak, banka faizleri düşecek beklentisinde olanlar, bu kez emlak fiyatlarının yükseleceğini de hesap etmeli" diye konuştu.

Seçimin Etkisi
Piyasadaki durgunluğun bir başka nedeninin de seçim yılına girilmesi olduğuna dikkati çeken Coşkun, her seçim öncesinde yatırım düşüncelerinin askıya alındığını ancak, bu beklentilerin artık geçerliliğini kaybettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Emlak almak için seçimi beklemeye gerek yok. Her seçim öncesinde benzer durumlar yaşanır ancak, beklentiler sanıldığı gibi olmaz. Önümüzdeki seçimler atlatıldıktan sonraki dönemde olumsuz beklentilerin boşa çıktığı da görülecektir.

Bu çerçevede yatırımlarını daha sonraki dönemlere erteleyenler yeni dönemde daha da yüksek konut fiyatları ile karşılaşabilirler. "

Yasa Beklentisi
Coşkun, emlak sektöründeki durgunluğun yanı sıra, meslektaşlarını düşündüren bir başka konunun da Emlak Müşavirliği Yasa Tasarısı'nın kanunlaşmaması olduğunu vurgulayarak, "Bu yasa bir an önce çıkarılmalı. Çünkü, bir masa bir sandalye ile emlakçlık yapanlar, mesleğin itibarını zedeledikleri gibi kayıtlı çalışanları da zor durumda bırakıyorlar" dedi.

Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları çerçevesinde yer alan yasanın gündemden düşürüldüğüne dikkati çeken Coşkun, nedeni konusunda da hiçbir açıklama yapılmadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Yasanın yürürlüğe girmesiyle haksız rekabet ortamı önlenmiş olacak.Üniversite mezunu olmayanlar artık emlakçılık yapamayacak. Hatta üniversite mezunları bile emlakçılık yapmak isterlerse önce meslek kursunu bitirecek ardından ÖSS sınavı gibi merkezi sistemle 'lisans' sınavına girecek. Sınavı geçenlere lisans belgesi ve meslek kimliği verilecek. Mesleği emlakçılık olanlar, başka bir iş yapamayacak. Bütün bunlar mesleğimize itibar kazandıracak. Konuyu federasyonumuz aracılığıyla takip ediyor, siyasilerden de destek bekliyoruz. "

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-sektorunde-durgunluk-var_51481.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!