Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlak Vergisine ‘Tarihi Eser’ Zammı

Kültür ve tabiat varlıklarının korunması için geniş kapsamlı yasa geliyor. Oluşturulan taslak, gereken kaynak ihtiyacı için emlak vergilerine yüzd

NTV-MSNBC/01/07/2004b>Kültür ve tabiat varlıklarının korunması için geniş kapsamlı yasa geliyor.
Oluşturulan taslak, gereken kaynak ihtiyacı için emlak vergilerine yüzde 10 zam yapılmasını öngörüyor. Yasayla, korumaya ilişkin yetki ve sorumluluklar yerel yönetimlerle paylaşılıyor.
Tasarıyı basın mensuplarına tanıtan Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, yeni yasanın amacını, “Kültürel varlıkları sadece korumak değil, yaşatmanın da hedeflendiği çağdaş bir sistem kurmak olarak” açıkladı.
Tasarıyla, belediyelerin topladığı emlak vergisinde yüzde 10 artış yapılacak ve bu paylar yalnızca tarihi eserlerin korunma amacıyla kullanılabilecek. Bunun yanısıra genel bütçeden pay aktarılacak, şans oyunları gelirlerinin de yüzde 1’i kültürel korumaya ayrılacak.
Tasarı, kültürel varlık olarak tescil edilen binalar üzerinde yapılacak işlemleri de; basit ve esaslı tadilat olarak ikiye ayırıyor. Basit onarımlara, büyükşehir belediyeleri bünyesinde oluşturulan kurullarca izin verilmesinin yolu açılıyor. Ayrıca, binası tescil edildiği için kişinin mahrum kaldığı hakları kullanabilmesi amacıyla, hak transferi mekanizması kuruluyor. Tasarı koruma kurullarının yapısı ve çalışma esaslarına ilişkin de önemli düzenlemeler içeriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-vergisine-tarihi-eser-zammi_14138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!