Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlakçılar Tepkili: Sektörde hiçbir Canlanma Yok

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ateş, 150 metre karenin üzerindeki konutlarda yapılan KDV indiriminin sektörde hiç bir canlanma sağlamadığını belirterek, "6 ay boyunca tapu harcı sıfırlansın ve inşaat malzemesi üretenlere KDV kaldırılsın hem konut sektörü coşar hem de Türkiye'de işsizlik kalmaz" dedi.

Referans Gazetesi
Emlakçılar Tepkili: Sektörde hiçbir Canlanma Yok

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ateş, 150 metre karenin üzerindeki konutlarda yapılan KDV indiriminin sektörde hiç bir canlanma sağlamadığını belirterek, "6 ay boyunca tapu harcı sıfırlansın ve inşaat malzemesi üretenlere KDV kaldırılsın hem konut sektörü coşar hem de Türkiye'de işsizlik kalmaz" dedi. Ateş, KDV indiriminin lüks konuta uygulandığını ve bunun sanki göstermelik olarak yapıldığını söyledi.

Sektörde hiç bir canlanma yaşanmadığını belirten Ateş, "150 metre kare ve üstündeki konutlarda yüzde 18 olan KDV'yi yüzde 8'e indiriyorsunuz. 150 metre karenin altında zaten yüzde 1 KDV vardı. Bu lüks gelir grubuna hitap ediyor" görüşünü bildirdi. Ateş, bu konutların satışının ancak müteahhide ve alıcıya yarayacağını Türkiye ekonomisinde herhangi bir hareketlenme yapmayacağını söyledi. Sabri Ateş, "6 ay boyunca tapu harcı sıfırlansın ve inşaat malzemesi üretenlere KDV kaldırılsın hem konut sektörü coşar hem de Türkiye'de işsizlik kalmaz. Piyasada canlı para oluşur. Sektörün canlanmasıyla inşaat sektörüne malzeme üreten sektörlerde çıkarılan işçiler geriye döner" şeklinde konuştu.

Piyasada konut üretenlerin satış yapamadığını ifade eden Ateş, eskiden sektörde yüzde 100 kârlar varken şimdi bu kârların yüzde 2-5'lere düştüğünü, konut üretenlerin haysiyetini, şerefini kurtarmak için kârsız satış yaparak kendilerini ayakta tutmaya çalıştıklarını belirtti. İnsanların yastık altında parası olduğunu ancak "fiyatlar biraz daha düşer mi?" diye beklediğini ifade eden Ateş, "Sıkıntı burada. İnşaat sektörünün çöküşü her geçen gün devam ediyor. Fiyatlar düşüyor alıcı yok" dedi. Ateş, bankaların mevcut faiz oranlarıyla da kimsenin gayrimenkul alamayacağını ancak piyasanın hareketlenmesiyle bankaların faizleri indireceğini öne sürdü.

İstanbul'da aşağı yukarı 250-300 bin konutun beklediğini, el değiştirmediğini söyleyen Ateş, "Mühim olan bunların satılması. Zaten şu anda üst gelir grubuna konut üretenler de konut üretmiyorlar. Onlar da 150 metre karenin altında, orta gelir grubuna konutlar üretiyorlar ve krizi böyle aşmaya çalışıyorlar" dedi.

Ateş, 300 bin konutun içinde 150 metre kare ve üzerindeki konutların oranının yüzde 2-3'ü geçmeyeceğini de söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlakcilar-tepkili-sektorde-hicbir-canlanma-yok_67681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!