Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlakçılıkta ÖSYM Dönemi

Emlakçılıkta ÖSYM dönemi

Dünya Gazetesimlak sektörünü AB standarlarına ulaştırmak için Sanayi Bakanlığı ve Başbakanlık tarafından hazırlanan Emlak Müşavirliği Yasa Taslağı'yla, yeni nesil emlakçılara üniversite mezunu olma şartı getiriliyor. Emlakçılar üniversiteyi bitirdikten sonra da 1 yıl zorunlu staj yapacak. Emlak müşaviri olmak için ise lisans şartı aranacak. Emlakçılar, lisans almak için ÖSYM tarafından oluşturulacak sınava girecekler. Sınavda başarılı olanlara lisans verilecek.

Emlak sektörünü disiplin altına almayı amaçlayan taslak kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin görüşüne açıldı. Taslağa göre, borsa gibi çalışacak emlak sektöründe emlakçılar, broker gibi banka ve tüketici arasındaki tüm işlemleri yürütecek. Kiralık ve satılık emlak işlemlerini emlakçı yürütecek ve ileride emlak değerinin olduğundan düşük gösterilmesi gibi hatalı işlemlerden emlakçı sorumlu tutulacak.

Lisans zorunluluğu
Emlak sektöründe çalışmak isteyenler, üniversitelerin emlak sektörü ile bağlantılı 4 yıllık üniversite mezunu olacak. Bu şartı yerine getiren adaylar 1 yıl stajlarını yapacaklar. Stajının 6 aylık dönemini kursta 6 aylık dönemini ise her hangi bir emlak bürosunda yapacak. Üniversite mezunu ve staj süresini tamamlayan adaylar ÖSYM tarafından açılan lisans sınavına girecekler. Lisans sınavında başarılı olanlar emlak müşaviri olarak sektöre girebilecekler.

Mevcut emlakçılarda üniversite şartı yok
Şu anda faaliyet gösteren emlakçılarda üniversite şartı aranmayacak ancak, ÖSYM tarafından hazırlanan lisans sınavına girmek mecburiyetinde olacaklar. Sektörde bulunan emlakçılardan oda ve Maliye kayıtları ile kurs belgeleri istenecek.

Ankara Tüm Emlakçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin ise, "Emlak sektörü en büyük rantın döndüğü sektördür. Avrupa ülkelerinde emlakçı olmak doktor ve avukat olmaktan daha zordur. Ama bizde öyle değil. Bu yasa taslağı ile sektörde gerekli tedbirler alınmış olunacak. Emlakçıların da sorumluluğu olacak" dedi.

Yetkin, sektörde deneyimli emlakçıların zor durumda bırakılmayacağının da altını çizerek, "Lise mezunu olup sektörde çok iyi dürüst çalışan insanlar var. Bunlar zor durumda bırakılmayacak. Oda ve maliyeye kayıtları ve kurs belgeleri doğrultusunda faaliyetlerine devam edebilecekler" diye konuştu.

SPK: Olumlu
Dünya'ya açıklama yapan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, yasa taslağının sektöre yeni bir düzenleme getireceğini ve emlakçıların sorumluluklarını artıracağını söyledi. Cansızlar, "Mesleğin disipline altına alınması bakımından çok olumlu bir gelişme. Belli bir eğitim standardına kavuşturulması ve lisanslama, sektörü geliştirecektir. Bu yasa taslağıyla emlakçılar müşavirlik görevini üstlenecek. Tüketici ve bankacı arasında işlemlerde aracılık yapacak. Kurumsal bir yapıya kavuşmuş olacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlakcilikta-osym-donemi_45736.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!