Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Emlakta Fiyat Kavgası

Tıkanan konut sektöründe başkanlar birbirine girdi.

yapi.com.tr
Emlakta Fiyat Kavgası

Son dönemde arz ile talep arasındaki dengesizlik nedeniyle tıkanma yaşanan konut sektöründe fiyat tartışması yaşanıyor. Sektörün iki derneğinin başkanının açıklamaları kafa karıştırdı. İstanbul'da özellikle kentsel dönüşüm etkisi ile yoğun inşaat çalışmaları yapılan yerlerde ve lüks konut bölgelerinde konut satış ve kira fiyatlarının düşüşe geçtiği belirtiliyor.

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre, konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede “Satış sorunu çeken şirketler itibarını korumak ve banka borcunu ödemek için fiyat düşürdü” diyen Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Çelik, burada asıl sorunun yapılan iş modelinde olduğunu kaydetti. Çelik, “Türkiye'de yıllık ortalama 600 bin konut ihtiyacı var. Müteahhitler bunu yapıyor. Ama şimdi 200-300 bin de dönüşümden ilave geliyor. Pazarda ihtiyaç fazlası ürün birikiyor. İstanbul'un tümü hatta Ankara ve İzmir için de aynı sonuç bizi bekliyor” dedi.

Tüketici faydalansın

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise bu açıklamalar üzerine dün yaptığı basın toplantısında, “Vasıflı ve vasıfsız iş gücüne en büyük istihdamı sağlayan sektörümüzün en çok birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken bu günlerde, herkesin empati yapması gerekiyor” dedi. Yapı müteahhitlerinin bazı zamanlarda finansman sağlamak için bir dairesini ucuz satabileceğini ifade eden Durbakayım şunları söyledi:

“Konut sektöründe spekülatif söylemler ve hareketler ile fiyatların aşağı çekilmesine çalışılmasına ve daha sonra toplu alım yapılmasına, borsada olduğu gibi ‘tasvip edilmeyen işlemler kategorisinde' bakmak lazım. Bu tip münferit satışlar piyasa değerlendirmesi için bir ölçü olarak görülmemelidir.Günümüz serbest piyasa koşullarında artık her sektörde fırsat ürünlerinin olması şaşırtıcı değil. Ancak, sektördeki her ürünün aynı şekilde satılacağını düşünmek de doğru değil. Şayet bir inşaat firmasının finansmana ihtiyacı varsa, bundan spekülatör değil velinimetimiz olan tüketici faydalanmalıdır. Konut sektöründe yapılan kampanyaları yermek yerine teşvik etmek gerekir“ diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlakta-fiyat-kavgasi_153042.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!