Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlakta Yeni Moda Daire Yerine Oda

Hoffmann İnşaat’ın, Maslak’ta gerçekleştireceği 20 katlı ’Palms’ projesinde yer alan 342 oda, devremülk sistemine alternatif olarak geliştirilen ’Condo Kiralama Sistemi’yle satışa çıkarıldı. 22 metrekareden oluşan otel odalarının her biri, 149 bin dolar karşılığında satılıyor.

Hürriyet EMLAK
Emlakta Yeni Moda Daire Yerine Oda

b>Hoffmann İnşaat’ın, Maslak’ta gerçekleştireceği 20 katlı ’Palms’ projesinde yer alan 342 oda, devremülk sistemine alternatif olarak geliştirilen ’Condo Kiralama Sistemi’yle satışa çıkarıldı. 22 metrekareden oluşan otel odalarının her biri, 149 bin dolar karşılığında satılıyor. Mülkiyetini satın alanlar, proje tamamlandığında bu odaları, aidatı karşılığında kendileri kullanabilecekleri gibi, isterlerse işletmeci kuruluşa, yıllık 14 bin 900 dolar karşılığında kiraya da verebilecekler.

Türkiye’de ilk kez Süzer Holding Emlak Geliştirme Pazarlama Koordinatörü Baran Süzer’in Süzer Plaza için gündeme getirdiği "Condo Kiralama Sistemi", Maslak Pabetland’ın arazisi üzerinde gerçekleştirilecek Palms Service Apartments projesinde uygulamaya konuluyor. Hoffmann İnşaat’ın, Maslak’ta gerçekleştireceği 20 katlı bu projede yer alan 342 oda, Ritz Carlton, Four Seasons, Hilton, Clarion, Conrad, Bulgari, Le Meridien gibi bir çok otel zincirlerinin devremülk sistemine alternatif olarak geliştirdiği ’Condo Kiralama Sistemi’yle satışa çıkarıldı.

22 metrekareden oluşan otel odalarının her biri, 149 bin dolar karşılığında satılıyor. Mülkiyetini satın alanlar, proje tamamlandığında bu odaları, aidatı karşılığında kendileri kullanabilecekleri gibi, isterlerse işletmeci kuruluşa "Condo Sistemi"yle, yıllık 14 bin 900 dolar karşılığında kiraya da verebilecekler.

Son Projesi
Palms Service Apartments, şu anda City Recidence’ı Şaşkınbakkal’da, Hoffmann Park Recidence’yi Erenköy’de, Tanzimat 61’i Göstepe’de, Sahil Park’ı Suadiye’de, Seasaid Resort I ve Seasaid Resort II ile, Greenwood Recidence’ı Suadiye’de, Palms Recidence and Shopping’i Göktürk’te gerçekleştiren Hoffmann İnşaat, son projesi olma özelliğini taşıyor. Hoffmann İnşaat, kat karşılığı aldığı Pabetland’ın Maslak’taki 4 katlı binasını yıkıp, 3.5 dönümlük arazisi üzerine 20 kattan oluşan, 10 bin metrekare inşaat alanı bulunan yeni projesini uygulamaya koyacak.

15 yıl kira garantisi
Önümüzdeki ay inşaatına başlanacak olan Palms Service Apartments projesi, 2009 yılının Ekim ayında tamamlanacak. Çatı katında bir restaurant-bar ve havuz, girişte katta resepsiyon, zemin katlarda ise fitness ve spa center yer alacak. Otelin diğer 18 katında ise 342 otel odası bulunacak. Odalarda, LCD TV, biobed yatak, minibar ve gerekli tüm mobilyalar yer alacak. Bu odaların satış fiyatı 149 bin dolar olacak. Odaları satin alan yatırımcılar, yıllık 14 bin 900 dolar karşılığında Conda sistemi’yle işletmeci kuruluşa kiraya verebilecek. Böylece, yatırımcılara dolar bazında yıllık yüzde 10 getiri garantisi sağlanmış olacak. 15 yılı kapsayan kontrat geregi, ilk üç yıl sabit kalan kira getirisi, devamında 12 yıl boyunca yıllık yüzde 1.5 artış imkanını da öngörüyor. Oda sahibi yatırımcılar, kira kontratı yapmış olmalarına ragmen arzu ettikleri taktirde kendi odalarını kendilerinin veya misafirlerinin kullanim hakkına da sahip olacak.

20 ay vade
Odalar, 74 bin dolor peşin, 20 ay vade ile satılıyor. Aylık taksitleri ise 3 bin 750 dolar oluyor. Mal sahipleri arzu ederlerse kendi kullandığı dönemlerde işletmeden kira almayarak, yılda 1 ay hiçbir aidat ödemeden; 2’nci ve 3’ncü aylarda günlük 16 dolar işletme gideri ödeyerek; 4-12’nci aylarda ise yine günlük 26 dolar işletme giderini üstlenerek, odalarını kendileri ya da misafirleri için kullanabilecekler. Kontrat gereği, mal sahipleri odalarını işletme haricindeki 3’ncü kişi ya da kuruluşlara ise kiralayamayacak.

İlk Miami’de başladı
Condominium adıyla ilk olarak devremülk sistemine alternatif olarak Miami’de uygulanmaya başlanan bu sistemin çıkış noktası, Miami’de tatil yapmak için yazlık almak isteyen tüketiciler oldu. Yılda sadece 1 ay tatil yapmak için yılın kalan 11 ayı için de oluşan masrafları üstlenmek zorunda kalan yazlıkçılara Condo sistemiyle otel odalarını satın almaları cazip hale getirildi. Tatil haricinde otel odasını kullanmadıkları dönemlerde kiraya vererek, gelir elde etmeleri de sağlandı. Daha sonra bu sistem Newyork, Manhattan, Chigago gibi kentlere kaydı. Şu an Dubai’de de yaygın olarak uygulanıyor. Ritz Carlton, Four Seasons, Hilton, Clarion, Conrad, Bulgari, Le Meridien gibi bir çok otel zincirlerinin yaygın olarak uyguladığı bu sistemi ilk önce Süzer Holding, Süzer Plaza’nın 10 dairesinde denemek istedi. Ancak fizibilete olarak baştan bu sistem için tasarlanmadığı için uygulamaya konamadı. Normal kiralama yöntemine gidildi. Bunun sonucunda ilk uygulayan, Hoffmann İnşaat oldu.

Devremülk’ün yerini alacak
Devremülk sisteminde mekanların sahiplerinin mülkü sadece yılın belli dönemlerinde kullanabildiklerine dikkat çeken Süzer Holding Emlak Geliştirme Pazarlama Koordinatörü Baran Süzer, "Devremülkte özellikle mülkün diğer sahipleri ile kullanım tarihlerini değiştirme hakları yoksa kullanacak dönem sabit kalıyor. Buna karşın Condo Sistemi’nde kişi dairenin tapusuna sahip oldupu için mülkü istediği zaman kullanma hakkını elde edebiliyor. Ayrıca, Condo’lar zaman içinde değer kazanırken devremülkün satışı zarar göz önüne alınsa dahi çok daha zor oluyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlakta-yeni-moda-daire-yerine-oda_57203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!