Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Emre Güneş, ABD’de IES 2019 Konferansına Davet Edildi

8-10 Ağustos tarihleri arasında ABD’de Louisville’de düzenlenecek IES 2019 Konferansı’na Türkiye’de mimari aydınlatma tasarımının bir meslek olarak kabul görmesine ve sektörün niteliğinin yükselmesine yönelik katkılarıyla tanınan Emre Güneş konuşmacı olarak davet edildi.

yapi.com.tr
Emre Güneş, ABD’de IES 2019 Konferansına Davet Edildi

Ülkemizde mimari aydınlatma tasarımının meslek olarak tanınması için yıllardır emek veren, sektör paydaşlarını buluşturan PLD Türkiye dergisi ve etkinlikler dışında, Türkiye aydınlatma sektörünü uluslararası camiada düzenli olarak temsil eden Ağustos Teknoloji kurucu ortaklarından Emre Güneş, Amerika’nın aydınlatma alanında en köklü sivil toplum örgütlerinden IES’nin Kentucky, Louisville’de düzenlediği IES 2019 konferansına konuşmacı olarak davet edildi. 9 Ağustos 2019’da “Işık Hakkındaki Konuşma Biçimimizi Değiştirme Zamanı Gelmedi Mi?” başlıklı bir konuşma yapacak olan Güneş, Amerika’nın aydınlatma konusundaki en önemli bilgi platformlarından birinde Türkiye’yi temsil edecek.

1906 yılında kurulan IES yüzyılı aşkın süredir iyi aydınlatma uygulamalarının tüm yönleriyle üyelerine, aydınlatma endüstrisine ve tüketicilere çeşitli programlar, yayınlar ve hizmetler aracılığıyla iletmeyi amaçlayan önemli bir örgüttür. IES, mimarlar, mühendisler, tasarımcılar, eğitimciler, öğrenciler, müteahhitler, distribütörler, yardımcı personel, imalatçılar ve bilim adamları gibi farklı uzmanlıklardan oluşan aydınlatma sektörü paydaşlarının birikimini kamu yararı eylemlere dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) akreditasyonlu bir Standart Geliştirme örgütü olarak da hizmet veren IES, Aydınlatma El Kitabı dahil olmak üzere yüzü aşkın tasarım rehberi ve teknik doküman hazırlamıştır.

IES aynı zamanda popüler, ödüllü, nitelikli aydınlatma uygulamalarına yönelik aylık bir dergi olan LD + A’nın yanısıra, araştırma sonuçlarını, mühendislik gelişmelerini, aydınlatma uygulamalarının teknik yönlerini, öğreticileri ve eleştirel incelemeleri rapor eden hakemli dergi olan LEUKOS’u yayınlamaktadır. Düzenli olarak eğitimler düzenleyen kurumun Amerika ve Kanada genelinde 96 şubesi bulunmaktadır. IES konferans, seminer gibi etkinliklerin yanısıra Kuzey Amerika'daki en büyük aydınlatma fuarı ve konferansı olan LIGHTFAIR INTERNATIONAL’ı düzenlenemektedir.

 

 

*

Emre Güneş Hakkında
Aydınlatma Tasarımı Avukatı Emre Güneş, Endüstri Mühendisi kökenine rağmen aydınlatma tasarımı ile yatıp kalkıyor. Bazı tesadüfler sonucu, 2005 yılında o zamanki ilk ve tek mimari aydınlatma tasarımı dergisinin yayınlanma sürecinde yer aldı. O zamandan beri sürekli olarak aydınlatma tasarımı ile ilgili okudu, yazdı, çizdi, gezdi, gördü, araştırdı ve etkinlikler düzenledi.

Emre Güneş, PLD (Professional Lighting Design) Türkiye dergisi Genel Yayın Yönetmenliği görevini 2006 yılından beri yürütüyor. 2007 yılından kapandığı 2014 yılına kadar PLDA (Professional Lighting Designers’ Association) derneği Türkiye temsilciliğini yürüttü. Bu süreçte içlerinde konferans, workshop, guerilla lighting, light walk vb. etkinlikleri barındıran 20’den fazla projeye imza attı. Türkiye’de aydınlatma tasarımı alanında gerçekleşen birçok ilkte inisiyatifi bulunuyor. 2005 yılındaki o bağımsız aydınlatma tasarımı ofisinden bugün 10-12 farklı ofise dönüşen aydınlatma tasarımı pazarındaki değişime ön ayak oldu.

2011 yılından beri, ışık kirliliği ile ilgili kamuoyundaki bilinç seviyesini arttırmaya yönelik çalışan Güneş; “The City Dark” belgeselinin büyük şehirlerde (İstanbul, Ankara, İzmir) gösteriminden, farklı etkinlik ve üniversitelerde konuşmaya kadar değişen yelpazedeki bu çabalar, birçok farklı kurum ve kuruluşun konu ile ilgili ortak bir platformda buluşmasının yolunu açtı.

Emre Güneş, 2014 yılı başında ticarete atılarak Ağustos Teknoloji’yi kurdu. İnovatif aydınlatma teknolojilerini Türkiye pazarı ile tanıştırmasının yanısıra Türkiye’de ve dünyada aydınlatma sektörünün önde gelen kurumlarına dijital pazarlama ve B2B satış kanallarının geliştirilmesi alanında danışmanlık yapıyor. 2018 Mayıs ayından beri ise LIGMAN markasının dünya çapında İş Geliştirme Direktörü görevini üstlendi. Güneş, Amerika, Çekya ve Tayland üretimi olan aydınlatma üreticisi LIGMAN’ın dijitalleşerek global B2B pazarlama kanallarının geliştirilmesinden sorumlu.

IES 2019 programı ve konuşmacıları için tıklayın

http://www.yapi.com.tr/haberler/emre-gunes-abdde-ies-2019-konferansina-davet-edildi_174390.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!