Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

En Büyük 6. Nehir Boğaz'ın Altından Akıyor

Karadeniz'in altında büyük bir sualtı nehri keşfedildi. Nehir, Akdeniz'den Boğaz yoluyla Karadeniz'in derinliklerine dökülüyor. Bu şimdiye kadar bulunan tek aktif su altı nehri. Denizin 35 metre derinliğindeki sualtı nehrinde sular hızla ve yeryüzündeki benzerlerinde olduğu gibi akıyor. Bilimadamlarına göre, taşıdığı su itirabiyle dünyanın en

NTV
2 En Büyük 6. Nehir Boğaz'ın Altından Akıyor

Fotoğraf akıntının Boğaz'dan Karadeniz'e girişini gösteriyor.

Karadeniz'in altında bulunan dünyanın tek aktif sualtı nehri, dünyadaki diğer su altı akıntılarının ters yönünde akıyor.

Karadeniz'in altında büyük bir sualtı nehri keşfedildi. Nehir, Akdeniz'den Boğaz yoluyla Karadeniz'in derinliklerine dökülüyor. Bu şimdiye kadar bulunan tek aktif su altı nehri.

Denizin 35 metre derinliğindeki sualtı nehrinde sular hızla ve yeryüzündeki benzerlerinde olduğu gibi akıyor. Bilimadamlarına göre, taşıdığı su itirabiyle dünyanın en büyük altıncı nehri.

Yer yer 800 metre genişliğe ulaşan ve deniz yatağı boyunca akan nehrin üzerinde kanallar ve şelaleler bile var. Nehrin suyu çok yüksek oranda tuzlu ve bol miktarda tortu taşıyor.

İngiliz Leeds Üniversitesi uzmanları, ilk kez robot bir denizaltı aracı kullanarak deniz yataklarında bulunan kanallar üzerinde çalıştılar.

Karadeniz'in dibindeki derin kanallar boyunca akan ve suyu oldukça tuzlu olan bu nehir, aynı yeryüzündeki gibi taşkın ovaları yaratıyor.

Leeds Üniversitesi'nden Dr. Dan Parsons, Sunday Telegraph'a şu açıklamayı yaptı:

"Nehirdeki su etraftaki deniz suyundan daha yoğun, çünkü daha yüksek tuzluluk oranına sahip. Çok fazla çökelti taşıyor. Nehir, denizin derinliklerindeki düzlükleri aynı yeryüzündeki nehirler gibi katediyor. Derin düzlüklere deniz dünyasının çölleri diyebiliriz. Kanallar, bu çöllerin ihtiyaç duyduğu besin ve diğer bileşenleri taşıyor. Nehir dünyadakilerin tersi yönde akıyor."


Sualtı devi, 3D teknolojisiyle bu şekilde görünüyor.
 
Bu keşif, bilimadamlarının derin denizlerde nasıl bir yaşam olduğunu ve karaya yakın, besin açısından zengin sulardan uzaktaki derin okyanuslarda yaşamın nasıl yönetildiğini anlamasını kolaylaştıracak.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/en-buyuk-6-nehir-bogazin-altindan-akiyor_81602.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Bu akintidan, enerji elde edilmesi mumkun olamaz mi? YANITLA
  • Su konusunda üniversitelerimizde ve DSİ'de araştırmaları bulunan değerli bilim adamları bulunmaktadır. Acaba bu konu bir araştırma yapılabilir mi)? Mesela Prof dr Cevap Erkek tarafından Almanya'da Ren nehrinde yapılan araştırmaya benzer bir araştırma yapılabilir. Su vakfı da bu konuda yardımcı olabilir. Haşim Özdemir YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!