Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Çevreci Havalimanı,"Adnan Menderes"

TAV İzmir Adnan Menderes Havalimanı Genel Müdürü Erkan Balcı, bu yılın 9 ayında havalimanında 350 ton geri dönüşümlü atığı ekonomiye kazandırarak, 1300 tona yakın karbondioksit gazının doğaya salınımını engellediklerini bildirdi.

Yeni Asır Gazetesi
En Çevreci Havalimanı,"Adnan Menderes"

TAV İzmir Adnan Menderes Havalimanı Genel Müdürü Erkan Balcı, bu yılın 9 ayında havalimanında 350 ton geri dönüşümlü atığı ekonomiye kazandırarak, 1300 tona yakın karbondioksit gazının doğaya salınımını engellediklerini bildirdi. Balcı, yaptığı açıklamada, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın, Katar'ın başkenti Doha'daki Uluslararası Havacılık Zirvesi'nde, ''Yılın Çevreci Havalimanı'' ödülüne değer görüldüğünü ifade etti. Bu ödülün alınmasında göz önünde bulundurulan altyapıların daha önceden hazırlanmış olması gerektiğini belirten Balcı, Kyoto Protokolü çerçevesinde belirlenen ''sera gazlarının doğaya salınmasının engellenmesi'' amacıyla Avrupa Uluslararası Havacılık Konseyi tarafından (ACI Europe) yeni başlatılan ''Havalimanı Karbon Akreditasyonu'' programına alınması ödülünün, Doha'daki başarıyla ilgili olarak verildiğini söyledi.

Türkiye'de ilk, dünyadaysa ikinci havalimanı olduklarını ifade eden Balcı, şöyle devam etti: ''Bu ödüllerin verilmesinde bir çok kriter göz önünde bulunduruluyor. En önemli kriter atık yönetimi. Biz bunu erken başlattık. Gerek personel sayısı, gerekse yolcu sayısı itibariyle her gün tonlarca atık çıkıyor. Bunların yeniden değerlendirilmesi, tehlikeli atıkların bertaraf edilmesi, geri dönüşümlü olarak ekonomiye yeniden kazandırılması bizim öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Belediyeyle işbirliğinde yürüttüğümüz çalışmalarımız var. Tıbbi atık, pil, toner ve kartuş atıklarını ayrı ayrı elimine ediyoruz.

Geri dönüşümlü olan kağıt, plastik, cam ve naylonu ayrı toplayıp, ayrıştırarak belediyeye teslim ediyoruz. Belediye bunları geri dönüşümle ekonomiye kazandırıyor. 2009 yılının 9 ayında 350 ton geri dönüşümlü atığı ekonomiye kazandırdık. Sadece evsel atıklar değil, su atığı da bizim için önemli. Adnan Menderes Havalimanı sınırları içinde bizim işlettiğimiz su arıtma tesisimiz var. Bu sular kanalizasyona verilmeden önce kendi sistemimizde arıtılıyor, sonra kanalizasyona veriliyor. Bunlar günü gününe kontrol ediliyor. Değerlerin tutturulması için her gün denetlemeler yapıyoruz.''

3 bin 300 ağacı kesilmekten kurtardık

Balcı, atık yönetiminin dışında doğaya salınan karbondioksit gazının miktarının azaltılması kriterine bakıldığını bildirdi. Bu kriterin tutturulmasında tasarruf projelerinin önemine değinen Balcı, bunun havalimanında kullanılan araçlar, elektrik, havalandırma, ısıtma sistemlerinin sarfiyatı ve kullanılan sudan yapılacak tasarrufla doğru orantılı olduğunu söyledi. Havalimanında elektrik, su ve doğal gazdan ne kadar tasarruf yapılırsa, o kadar karbondioksit gazının salınımının engelleneceğini belirten Balcı, ''Başlattığımız çalışmalar doğrultusunda, bu yılın 9 ayında 1,5 milyon kilovat saat elektrik, 150 bin metreküp su tasarrufu yaptık. Bunların tümünü bir araya getirdiğimizde 1300 tona yakın karbondioksit gazının salınımını engelledik. Bu da kabaca 3 bin 300 ağacın kesilmesinin önlenmesine tekabül ediyor'' dedi.

Koyoto Protokolü çerçevesinde karbondioksit gazının doğaya salınımının engellenmesine yönelik uygulamaların TAV havalimanlarının ortak hedefi olduğunu kaydeden Balcı, şunları kaydetti: ''İzmir Adnan Menderes Havalimanı olarak bunu en kolay bizim uygulayacağımıza karar verildi ve pilot terminal olarak biz başladık. TAV'ın işlettiği diğer havalimanları olarak İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve açıldığında Alanya Gazi Paşa havalimanlarında da bu uygulamaların geçerli olması için çalışmalar başlatıldı. Zaten çevreci havalimanları konusunda yaptırımlar artarak devam edecek. Bu konuda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün de ciddi çalışmaları var. 'Yeşil terminal' konseptiyle bir yönetmelik çıkarıldı. TAV olarak bu yönetmeliğe uygun hareket ederek bu konseptin istediği kriterleri yerine getireceğiz.''

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/en-cevreci-havalimani-adnan-menderes_74106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!