Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Çok İstihdam Yaratan Sektör Yapı-İnşaat

Yenibiris.com’un hazırladığı Yenibiriş İstihdam Raporu 2011 birinci çeyrek verilerine göre, bu yıla iş gücünü genişletme ve büyüme hedefleriyle giren ilk üç sektör yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil oldu. Dönemsel olarak da istihdam piyasasının daha hareketli olduğu ocak-şubat-mart ayları verileri bir önceki senenin aynı dönemi ile

yapi.com.tr
En Çok İstihdam Yaratan Sektör Yapı-İnşaat

Yenibiris.com’un hazırladığı Yenibiriş İstihdam Raporu 2011 birinci çeyrek verilerine göre, bu yıla iş gücünü genişletme ve büyüme hedefleriyle giren ilk üç sektör yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil oldu. Dönemsel olarak da istihdam piyasasının daha hareketli olduğu ocak-şubat-mart ayları verileri bir önceki senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında iş ilanlarında yüzde 26 oranında artış gözleniyor.  2010’un son üç ayı ile karşılaştırıldığında ise yüzde 35 oranında artış söz konusu.

Bu yılın ilk çeyreğinde en çok ilanı yine yapı-inşaat sektörü verdi. Sağlık-tıp sektörü 2011’de de yükselişini sürdürdü. Yetişmiş elemana en çok ihtiyaç duyulan bu iki sektörün tekstil sektörü ile birlikte, yıl boyunca istihdamı canlı tutacağı tahmin ediliyor.

Bu yılın ilk üç ayında en çok iş ilanı verilen diğer sektörler sırasıyla turizm-otelcilik, perakendecilik-toptancılık, üretim-imalat, elektrik-elektronik, gıda ve otomotiv oldu. Söz konusu sektörler ülkemizde her yıl en çok aday arayan ve istihdamın lokomotifi olma özelliği taşıyan sektörler arasında yer alıyor. Bilişim ise sektörün teknoloji ve internet kullanımına yatkınlığı nedeniyle iş ilanlarını ağırlıklı olarak internet üzerinden yayınlıyor. Bu sayede listede 4. sıraya yerleşiyor.

Geçen yılın aynı döneminde ikinci sırada yer alan perakendecilik-toptancılık sektörü, her yıl bu sıralamanın daha üstlerinde yer almasına rağmen, yılın ilerleyen dönemlerinde bu açığı kapatması bekleniyor.

Şirketlerin verdikleri ilanlara bakıldığında ise, en çok aday ihtiyacı satış temsilcisi, muhasebe elemanı ve sekreter pozisyonlarında yaşanıyor. 2010’da olduğu gibi 2011’de de şirketler en çok bu pozisyonlarda çalışacak eleman arıyor. Bu alanlarda çalışmak isteyenler için 2011’in ilk ayları pek çok fırsat sunuyor. Bunların ardından Yenibiris.com’da yayınlanan ilanlarda en çok yönetici asistanı, müşteri temsilcisi, mağaza sorumlusu, inşaat mühendisi, yazılım uzmanı, makine mühendisi ve elektrik mühendisi aranıyor.

Adayların ilanlara yaptığı başvurular ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,8 oranında arttı. 2010’un son çeyreği ile kıyaslandığındaysa artış oranı yüzde 24 oldu. 2011’în ilk üç ayında adayların tercih ettikleri ve en fazla başvuru yaptıkları sektörlerin ilk sırasında sağlık-tıp sektörü geldi. Onun ardından iş arayanlar en çok perakendecilik-toptancılık sektöründe yayınlanan ilanlara başvurdu. Yapı-inşaat, banka-finans, tekstil, bilişim, turizm-otelcilik, lojistik-taşımacılık, hizmet ve üretim-imalat sektörleri de adayların en çok rağbet ettiği diğer sektörler oldu. Geçen yılın aynı döneminde olduğu gibi bu yıl da en çok başvuru muhasebe elemanı, satış temsilcisi ve yönetici asistanı pozisyonlarına yapıldı.

En çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan illere bakıldığında; yüzde 63 ile en çok ilan yayınlanan illerin başında gelen İstanbul’u, geçen yıl olduğu gibi Ankara (yüzde 8,69) ve İzmir (yüzde 2,79) takip etti. En çok başvuru da yine yüzde 67,25 oranıyla İstanbul’dan yayınlanan ilanlara yapıldı.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, araştırma sonuçlarını şöyle değerlendiriyor: “2011’e yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil büyüme hedefleriyle başladı. 2010’un son çeyreğine göre ilanlarda yüzde 35’lik artış umut verici. İnternette yayınlanan iş ilanlarının büyük illerden gelişmekte olan illere doğru genişliyor olması da internet üzerinden iş ve eleman aramanın Türkiye çapında yaygınlaşmaya başlamasının önemli bir işareti. İnternet sayesinde iş arayanlar diğer bölgelerdeki ilanlardan da haberdar olabiliyorlar. İkinci üç aylık dönemde de ilan sayılarının artışının devam edeceğini düşünüyoruz”.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/en-cok-istihdam-yaratan-sektor-yapi-insaat_87356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!