Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Çok Turist Çeken Müzeler

2006'da Türkiye genelindeki 313 müze ve ören yerini 16 milyon 86 bin kişi ziyaret etti. En çok ziyaretçiyi ise Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Efes Ören Yeri topladı.

Milliyet Gazetesi
En Çok Turist Çeken Müzeler

006'da Türkiye genelindeki 313 müze ve ören yerini 16 milyon 86 bin kişi ziyaret etti. En çok ziyaretçiyi ise Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Efes Ören Yeri topladı. Topkapı Sarayı'nı toplam 1 milyon 803 bin 951, Ayasofya Müzesi'ni 1 milyon 647 bin 570 ve Efes Ören Yeri'ni 1 milyon 215 bin 929 kişi ziyaret etti. Mevlana Müzesi ise 1 milyon 14 bin 925 yerli ziyaretçi ile en çok yerli turisti çekti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, geçen yıl Türkiye genelindeki 313 müze ve ören yerini yaklaşık 16 milyon 86 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, 64 milyon 833 bin 410 YTL gelir elde edildiğini kaydetti.

İnsanların sadece çok bilinen müzeleri ziyaret ettiğine dikkat çeken Düzgün, "kamuoyunda birçok insanın bilip de ziyaret ettiği medyatik ören yerlerinin dışında, hâlâ sadece o yöre insanlarının ve bakanlığın bildiği nadide yerlerin bulunduğunu" anlattı. Düzgün, "Örneğin, Kayseri Güpgüp Konağı Müzesi, Konya Sırçalı Medresesi Mezar Anıt Müzesi, Tokat'ta Sebastapolis Ören Yeri gibi yüzlerce tarihi yer fark edilmeyi bekliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-cok-turist-ceken-muzeler_52505.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!