Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Eski Deniz Feneri

Dünyanın en eski deniz fenerinin kalıntıları, Antalya Patara Sahili'nde bulundu. Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ö

Radikal
En Eski Deniz Feneri

b>Dünyanın en eski deniz fenerinin kalıntıları, Antalya Patara Sahili'nde bulundu. Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara Antik Kenti'nde yürüttüğü kazı çalışmalarında, 1954 yıl öncesine ait deniz fenerinin kalıntılarına rastladı.

Dünyada daha önce bulunan en eski deniz fenerinin İspanya'nın Lacarunya Kenti'nde olduğunu belirten Işık, şu bilgileri verdi: "Patara'da bulduğumuz, o fenerden 60 yıl eski. Fenerin göçük yüksekliği 10 metre. Mimarlar, ayağa kaldırılınca beş katlı binaya eşdeğer yükseklikte olacağını tahmin ediyor. Bronz yazıtlar, yapının Roma İmparatorluğu anıtı olduğunu gösteriyor. Yazıtta İmparator Cladius'un adı geçiyor; anısına ya da onun tarafından yapılmış. Cladius İS 50'li yıllarda hüküm sürdüğüne göre, biz de tarihi ona göre saptadık. Feneri 3 yıl içinde turizmin hizmetine sunmayı planlıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-eski-deniz-feneri_15269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!