Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"En Fazla Büyüyen 5'inci Ülke Olduk"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin şuana kadar büyüme verisi açıklanmış ülkeler içerisinde; dünyanın en fazla büyüyen 5'inci ülkesi olduğunu açıkladı.

yapı.com.tr
"En Fazla Büyüyen 5'inci Ülke Olduk"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verisini değerlendirdi. Zeybekci, yüzde 4,8 olan büyüme performansının çok önemli olduğunu belirterek, "Ülkemiz bu performansı ile söz konusu dönemde verisi açıklanmış olan ülkeler arasında dünyada beşinci olmuş ve Avrupa Birliği üyesi 25 ülkeden çok daha fazla büyümeyi başarmıştır" açıklamasını yaptı. Dünya'nın haberine göre, Bakan Zeybekci, son iki yıldır Türkiye ekonomisinin hem yüksek oranda büyüdüğünü, hem de cari açığını azalttığını söyleyerek, "Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir şekilde üreterek büyüyen bir Türkiye, OVP'de 2016 için öngörülen yüzde 4,5’lik büyüme oranını yakalayabilecek hatta daha da üstüne çıkabilecek potansiyele ve kararlılığa fazlasıyla sahiptir" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verisine ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: "Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah yayınlanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2016 yılının birinci çeyreğinde yüzde 4,8 büyümüştür. Orta Vadeli Program’da 2016 yılsonu öngörüsü olarak yer alan yüzde 4,5’in üzerinde olan bu oran, Türkiye’nin son 14 yıldır geçirmekte olduğu dönüşümün ne kadar sağlam bir ekonomik temele sahip olduğuna işaret etmektedir. Bu başarı Hükümetimizin kararlılıkla uyguladığı reformlarla, makroekonomik hedeflerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz politikalarla ve hiç şüphesiz dünyanın dört bir yanına açılmaktan hiçbir zaman imtina etmeyen cesur ihracatçılarımızın, sanayicilerimizin ve müteşebbislerimizin alın terleriyle tescillenmiştir. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ciddi sorunlar yaşadığı 2015 yılının ardından 2016 yılının ilk çeyreğinde de dünya genelinde benzer sorunlar devam etmektedir. Küresel ticaretin daraldığı, yatırım iştahının azaldığı ve sermaye piyasalarında çalkantıların olduğu bir dönemde elde ettiğimiz bu büyüme oranı, ülkemizi diğer ülkelerden olumlu yönde ayrıştırmıştır."

"2016 1. Çeyreğinde Türkiye yüzde 4,8 ile verisi açıklanan 25 AB üyesinin tamamından daha hızlı büyüdü" diyen Zeybekci, "2016’nın birinci çeyreğinde yüzde 4,8 düzeyinde bir büyüme oranı elde eden Türkiye, IMF ve OECD gibi önde gelen uluslararası kuruluşların büyüme beklentilerini geride bırakan bir tablo çizmiştir. Ülkemiz bu performansı ile söz konusu dönemde verisi açıklanmış olan ülkeler arasında dünyada beşinci olmuş ve Avrupa Birliği üyesi 25 ülkeden çok daha fazla büyümeyi başarmıştır. 2015 yılında büyümeye negatif katkı veren net ihracat 2016 yılının ilk çeyreği itibarıyla da bu eğilimini sürdürmüştür. 2015’te olduğu gibi, 2016 ilk çeyreğinde de büyümemizin temel itici gücü iç talep olmuştur. Yüzde 4,8 oranında artış gösteren GSYH’ye iç talebin 5,92 puan olurken, stok katkısı 0,43 puan, net ihracatın katkısı ise -1,54 puan ile negatif yönde olmuştur" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-fazla-buyuyen-5inci-ulke-olduk_145135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!