Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

En Güzel Zeugma Mozaikleri İnternette

En güzel Zeugma mozaikleri internette

CNN Türk
En Güzel Zeugma Mozaikleri İnternette

aziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Mehmet Önal, ''Zeugma Antik Kenti'nden kurtarılan mozaiklerin en güzellerini sanal ortamda da sergilemeye başladık'' dedi. Önal, bir bölümü Birecik Barajı suları altında kalan Zeugma Antik Kenti'ndeki kurtarma kazılarında günışığına çıkarılan mozaikleri tanıtmak için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Zeugma Antik Kenti'nden kurtarıldıktan sonra çok titiz bir çalışmayla onarılan ve sergilenmeye hazır hale getirilen mozaikler, yeni hizmet binalarındaki salonlarda geçtiğimiz yıl ziyarete sunuldu.

Önal, tanıtım çalışmalarında internetin göz ardı edilemeyeceğini anlattı:

"Müzemizi ve özellikle de Gaziantep turizmine yeni bir soluk kazandıran Zeugma mozaiklerini sanal ortamda sergileyerek tanıtmak için internet sitesi hazırladık. Türkçe ve İngilizce olarak hazırladığımız sitemizi ziyaret edenler Gaziantep'teki tarih ve kültür mirasına, müzelerimize ve şaheser Zeugma mozaiklerine ilişkin doyurucu bilgiye ulaşabilirler. Şunu önemli vurgulamamız gerekir ki müzemizin salonlarında ziyaretçilerini bekleyen Zeugma mozaikleri, sitemizin ziyaretçilerinin bilgisayarlarına taşıdıklarımızdan çok çok güzel. Bir başka ifadeyle sitemizde yayınlanan fotoğraflardaki mozaikler salonlarımızdaki mozaiklerin yerini asla tutamaz.''

Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin internet sitesinde, müzedeki diğer eserlerin yanı sıra Zeugma Antik kentinden çıkarılan 'Poseidon', 'Okeanos-Tethis', 'Ge (Gaia)', 'Akhileus', 'Eros-Psikhe', 'Dionysos-Telete-Skyrtos', 'Kahvaltı', 'Perseus'un Andromeda'yı Kurtarması', 'Metioks ve Partenope', 'Dionysos', 'Satyros ve Antiope' ile Zeugma'nın simgesi olarak da adlandırılan 'Menad (Çingene Kızı)' mozaiklerine ve bu mozaiklere ilişkin bilgilere yer veriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-guzel-zeugma-mozaikleri-internette_45851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!