Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

En Pahalı Elektriği Türk Sanayicisi Kullanıyor

Çoğu gelişmiş 32 ülke arasında, Japonya'dan sonra en pahalı elektriği Türk sanayiinin kullandığı belirlendi. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 2001

Dünyaoğu gelişmiş 32 ülke arasında, Japonya'dan sonra en pahalı elektriği Türk sanayiinin kullandığı belirlendi. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 2001 yılı verilerinden derlediği bilgiye göre, Avrupa Birliği ülkelerinde sanayinin kullandığı elektriğin kilowattsaati (kwh) 3-5 sent arasında değişirken, Türkiye'de ise bu rakam 9 senti buluyor.
Çoğu gelişmiş 32 ülke arasında, Japonya'dan sonra en pahalı elektriği Türk sanayiinin kullandığı belirlendi.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 2001 yılı verilerinden derlediği bilgiye göre Türkiye, çoğunluğu gelişmiş 32 ülke arasında, sanayiye verilen elektrik enerjisinin en pahalı olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde sanayinin kullandığı elektriğin kilowattsaati (kwh) 3-5 sent arasında değişirken, Türkiye'de ise bu rakam 9 senti buluyor.

32 ülke arasında sanayiye verilen elektriğin en pahalı olduğu ülke Japonya'da elektriğin kwh fiyatı 16 sent. Japonya'yı 9 sentlik fiyatla Türkiye ve İtalya takip ediyor. İsviçre 8 sentlik fiyatla 3. sırada yer alırken, bu ülkeyi 7 sentle Avusturya ve Hindistan izliyor. İngiltere, sanayisine elektriği 5 sente satarken, ABD'de elektriğin kwh'ı 4 sent.

Öte yandan çoğu gelişmiş 32 ülke arasında Hindistan dışındaki ülkelerde, sanayinin kullandığı elektrik fiyatı, konutlara verilen elektrik fiyatlarından daha ucuz durumda.

Hindistan'da elektriğin kwh fiyatı konutlara 3 sent, sanayiye 7 sent olarak uygulanırken, Türkiye'de birçok gelişmiş ülkenin aksine elektrik konut ve sanayiye aynı fiyattan 9 sente satılıyor. ABD'de konutlara elektrik 8, sanayiye ise yarı fiyatına 4 sente, İngiltere'de de konutlara 10, sanayiye 5 sente, İtalya'da konutlara 13, sanayiye 9 sente veriliyor.

Sanayici kaçıyor

Bu arada Muğla Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sunu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'deki elektrik fiyatlarının dünya ülkeleri arasında en pahalılar arasında yer aldığını belirtirken, "Elektrik fiyatının yüksek oluşu sonucu, yurt dışından ülkemize yabancı yatırımcı gelmiyor, sanayicimiz de yurt dışına kaçıyor" dedi.

Yabancı yatırımcının yüksek enerji fiyatları ile yatırım yapması durumunda işletme maliyetlerinin çok yükseldiğini ifade eden Prof. Dr. Sunu, bunun da yatırım yapmayı düşünenleri caydırdığını söyledi.

Prof. Dr. Sunu, enerji yoğun sektörlerde çalışan Türk sanayicilerinin de yurtdışına kaçtıklarını, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelere olan sanayici kaçışının önemli nedenlerinden birinin de sanayi elektriği fiyatları olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/en-pahali-elektrigi-turk-sanayicisi-kullaniyor_1802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!