Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

TAV Bali'de Havalimanı Yapacak

Endonezya ile İmzalar Atıldı, Hedef Yılda 10 Milyar Dolar Ticaret

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği forumda bir araya gelen Türkiye ve Endonezya cumhurbaşkanları, karşılıklı ticaretin 10 milyar dolara çıkarılmasını kararlaştırdı. Forumda, havaalanı inşaatı, enerji, sanayi, madencilik, multimedya, jeotermal ve tarım alanlarında 7 ayrı anlaşma imzalandı.

Zaman Gazetesi
Endonezya ile İmzalar Atıldı, Hedef Yılda 10 Milyar Dolar Ticaret

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği forumda bir araya gelen Türkiye ve Endonezya cumhurbaşkanları, karşılıklı ticaretin 10 milyar dolara çıkarılmasını kararlaştırdı. Forumda, havaalanı inşaatı, enerji, sanayi, madencilik, multimedya, jeotermal ve tarım alanlarında 7 ayrı anlaşma imzalandı.
 
Türkiye ile Asya'nın en büyük ekonomilerinden Endonezya, karşılık yatırımları ve ticaret hacmini artırma kararı aldı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Ticaret ve Yatırım Forumu'na katılan Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki ülke arasında siyasi anlamda ilişkilerin mükemmel olduğuna dikkat çekerken, ekonomik alandaki işbirliğinin potansiyelin çok gerisinde olduğunu ifade etti. Her iki ülkenin cumhurbaşkanının katılımıyla havaalanı inşaatı, enerji, sanayi, madencilik, multimedya, jeotermal ve tarım alanlarında anlaşmalar imzalandı. Ticaret hacminin de kısa sürede 5 milyar, ardından da 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Forumda iki ülke işadamlarına hitap eden cumhurbaşkanları Gül ve Yudhoyono, Türkiye ile Endonezya'nın ortak yanlarına dikkat çekti. İki ülkenin de yükselmekte olan pazarlar olduğunu, kendi bölgelerinde bölgesel güç haline geldiğini, G-20'nin ve İslam Konferansı Teşkilatı'nın aktif üyeleri olduklarını ifade ettiler. Türkiye'de yatırım ve işbirliği yapılabilecek alanları anlatan Cumhurbaşkanı Gül, müteahhitlik alanında Çin'den sonra ikinci sırada Türk şirketlerinin geldiğine işaret etti. "Endonezya ile ticaret hacmimizi ilk etapta 5 milyar, ardından 10 milyar dolara çıkarmamız gerekir." diyen Gül, gemicilik, silah sanayii ve turizm alanında yapılabilecek birçok işbirliği fırsatı olduğunu kaydetti. İki ülke arasında ekonomik alanda büyük bir potansiyel olduğunun altını çizen ve bu potansiyelin harekete geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Gül, konuk Cumhurbaşkanı ile bu konuda görüştüklerini, ilgili bakanların karşılıklı görüşmeler yaptığını ve 8 anlaşma imzalandığını kaydetti. İşadamlarına yatırım çağrısı yapan Gül, "Biz siz işadamları için yolları açıyoruz. Yolları döşüyoruz, raylar döşüyoruz. Siyasi anlamda mükemmel ilişkilerimiz var. Ekonomik olarak da ilişkilerimiz iyi; ama potansiyelin çok gerisinde." diye seslendi. Gül, Endonezyalı işadamlarına hitaben ise, "Biz Kuzeybatı Asya'da, siz Güneydoğu Asya'dasınız. Biz Avrupa ve Asya'yı, siz Asya ve Avustralya'yı birleştiriyorsunuz. Türkiye'ye yatırım yaptığınızda Avrupa'ya yatırım yapıyor olacaksınız. Avrupa Gümrük Birliği içerisinde olduğumuz için ve çevre ülkelerle imzaladığımız serbest ticaret anlaşmaları sayesinde Avrupa ve bütün bu ülkeler sizin pazarınız içinde olacak." ifadelerini kullandı. Gül, "Endonezya, ABD'den ya da Çin'den daha uzak değil. Mesafe önemli değil. Önemli olan kalplerimizde mesafe olmasın. Kalplerimizde ise büyük bir sevgi ve muhabbet var." dedi.

'TÜRK OKULLARINDA OKUYAN ÖĞRENCİLER ÇOK BAŞARILI'

Ardından kürsüye gelen Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, iş forumunda çok sayıda katılımcıyı görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve "Endonezya'nın Türkiye'de bu kadar çok dostu olduğunu bilmiyordum." diyerek konuşmasına başladı. Konuk Cumhurbaşkanı, iki ülkenin nüfusunun 310 milyonu bulduğunu ve bunun gelecek vaat eden bir pazar olduğunu vurguladı. Orta sınıfın satın alma gücünün artmakta olduğu bir döneme girdiklerini belirten Yudhoyono, "İki halkın da nüfusunun yüzde ellisi 29 yaşın altında. Krize rağmen ekonomilerimiz büyüdü. Çin ve Hindistan'ın ardından büyüme hızında üçüncü olduk." dedi. Endonezya'nın satın alma gücünün 8 trilyon doları bulduğunu belirten Endonezya Cumhurbaşkanı "Bu da çok fazla kebap anlamına geliyor." diye konuştu. Ülkesinde doğal kaynaklar, deniz ve tarım kaynakları olduğunu, çok zengin kauçuk ve kahve alanları bulunduğunu kaydeden Yudhoyono, Türk işadamlarına hitaben "Endonezya'nın fırsatlar denizi olduğunu keşfetmenizi isterim." dedi. Cumhurbaşkanı Gül'ü Endonezya'ya davet ettiğini ve kendisinin de kabul ettiğini belirten Endonezya Cumhurbaşkanı, "O ziyarete kadar sizinki kadar lezzetli kebap yapmayı öğrenmeyi umuyorum." şeklinde konuştu.

Endonezya'daki Türk okullarına da değinen Yudhoyono, "Ülkemde çok fazla Türk okulu var. Her okulda 300 öğrenci okuyor. Öğrencilerimiz uluslararası bilim olimpiyatlarından madalyalarla dönüyor. Bu okulda okuyan öğrenciler çok başarılı. Başarısından dolayı tebrik ediyorum." dedi. İş forumunu düzenleyen TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ise Endonezya'nın dünyanın en büyük nüfusa sahip 4'üncü büyük ülkesi ve 16'ncı büyük ekonomisi olduğuna dikkat çekti. Meral, Endonezya'nın ayrıca G-20 üyesi olduğuna ve tahminlere göre 10 yıl gibi bir süre içerisinde Türkiye ile birlikte dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisinde yer alacağına dikkat çekti. 4 bin dolarlık kişi başına gelirle Türk ürünleri için son derece yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Meral, Endonezya'nın Asya-Pasifik bölgesine yatırım yapmak isteyenler için güvenli bir yer olduğunu düşündüklerini aktardı. Konuşmaların ardından ise Türk şirketleri ile Endonezyalı şirketler arasında havaalanı inşaatı, enerji, sanayi, madencilik, multimedya, jeotermal ve tarım alanlarında 100 milyon dolarlık 7 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Gül, akşam da Endonezya Cumhurbaşkanı Yudhoyono onuruna Dolmabahçe Sarayı'nda akşam yemeği verdi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/endonezya-ile-imzalar-atildi-hedef-yilda-10-milyar-dolar-ticaret-_80823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!