Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Endonezya'nın Cennet Kuşu, İstanbul'a Kondu

Endonezya'da palm yağı endüstrisinin tehdidi altındaki cennet kuşu, İstanbul'da bir duvara kondu. Ressam Şevket Sönmez, Greenpeace'in palm yağı endüstrisine karşı başlattığı kampanyaya destek için İstanbul Kadıköy'de bir duvara soyu tehdit altındaki cennet kuşunu resmetti.

yapi.com.tr
Endonezya'nın Cennet Kuşu, İstanbul'a Kondu

Palm yağı endüstrisinin yeni üretim sahaları için sınırlarına dayandığı Gine bölgesinin en ikonik türlerinden cennet kuşunun resmi, artık İstanbul’un son zamanlarda en çok konuşulan semtlerinden Yeldeğirmeni’nde. Grafiti, Greenpeace’in küresel ölçekte yürüttüğü kampanya çerçevesinde Berlin, Cancún, Cakarta, Kuala Lumpur, Londra, Los Angeles, New York, Paris, Tokyo, Viyana dahil 21 şehirdeki sokak sanatı çalışmalarına eşlik ediyor. Söz konusu grafitiler sosyal medyada #wingsofparadise hashtag’iyle paylaşılıyor.

Greenpeace kampanya ile ilgili: “Palm yağı endüstrisi şimdiden Endonezya’nın benzersiz yağmur ormanlarına zararlar verdi. Doğal hayat, biyo-çeşitlilik ve bölgedeki yerel halklar üzerinde ciddi olumsuz etkiler yarattı. Dünyamızın en benzersiz ekosistemlerinden birine daha fazla zarar verilmesinin önüne geçmeliyiz. Şimdi büyük firmaları, ormansızlaşmaya neden olan palm yağı üretim metotlarına sırtlarını dönmeye zorlamak için elimizde benzersiz bir şans bulunuyor. Hep beraber büyük firmalara çağrıda bulunarak ormansızlaşmanın sorumlusu aracı firmalardan palm yağı almayı bırakmalarını istiyoruz” açıklamasını yaptı.Ressam Şevket Sönmez ise konuyla ilgili; “kaleme aldığı yazıda, hislerini şöyle aktardı:
“İnsanların çoğu dünyayı ve içinde yaşayan canlıları tanımaya başladığı zaman kendini onlarla özdeşleştirir, birçok arkadaşım gibi ben de çocukluğumda kuş olmak isterdim. Yok oluş tehdidi oluşturduğumuz sayısız canlı türünden sonra sıra cennet kuşlarına gelmiş. Ne söylesek kar etmeyecek gibi geliyor, güzel suretlerini hatırlatmayı deniyoruz.

Bu harikulade canlıların varlığını, çoğalmalarını, doğanın ve hayatın korunduğu mutlu beraberliğimizi kutlayan bir uluslararası etkinlik için resim yapmak isterdim. Bu koruma çağrılarına gerek duyulmayan bir dünyada resim yapabilmek. Cennet Kuşları onlara ne ad taktığımızı eminim umursamıyordur, trajikomik bir durum var: Burada 'cennet' en çok biz insanların ihtiyacı, ancak kendi ellerimizle bildiğimiz tek cenneti, yani dünyamızı yok ediyoruz. Durup koruma zamanı, sesimizi duyun! Ormanlar, orangutanlar ve kuşların korunma kampanyalarına konu olmaktan çıkıp özgürce yaşadıkları bir dünyanın içinde yaşamak, resim yapmak, şarkı söylemek ve cennet kuşları gibi aşkla dans etmek, uçsuz bucaksız yağmur ormanları içinde kuşlar gibi özgür olabilmek dileğiyle. Sesimizi duyun!”

Adres: Rasimpaşa Mahallesi, 46/A, Karakolhane Cd., 34716 Kadıköy/İstanbul

http://www.yapi.com.tr/haberler/endonezyanin-cennet-kusu-istanbula-kondu_168182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!