Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Sıkıntısı En Geç 2009'da Kapıda

Üç gün sonra emekli olacak EPDK Başkanı Yusuf Günay'a göre Türkiye bütün santralların arızasız çalışması durumunda bile enerji sıkıntısı yaşayacak

Yeni Şafak Gazetesi
Enerji Sıkıntısı En Geç 2009'da Kapıda

nerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, görevinden ayrılmasına üç gün kala, enerji sektörü temsilcilerine son kez hitap ederken, elektrikte krizin kapıda olduğunu bildirdi. Günay, "veda" konuşmasında enerji piyasasının 2000 yıllarda serbestleştirilmesi için yasal düzenleme yapılan ilk sektör olmasına rağmen serbestleştirmenin en yavaş geliştiği sektör olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin yakın zamanda elektrik darboğazına gireceği uyarısında bulundu.

Yusuf Günay, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen 7. Enerji Arenası'nda yaptığı konuşmada, 6 yıldır sürdürdüğü EDPK Başkanlığı görevinin 3 gün sonra sona ereceğini ifade ederek, EDPK Başkanı unvanı ile son kez sektör temsilcileri ile biraraya geldiğini söyledi. Günay bugün Türkiye'nin kişi başı net 2 bin kilovatsaat (KWH) ile AB ortalamasının 3'te biri, OECD ortalamasının 4'te biri kadar elektrik enerjisi tükettiğini anımsatarak, şunları kaydetti: "Ülkemizin hızlı kalkınma süreci ile paralel bir şekilde 2007 yılının ilk 10 aylık verileri elektrik enerjisi talebinin bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,1 oranında arttığını göstermektedir. Yıl içinde yaşanan talep artışının sonbahar ve kış aylarında da benzer hızlarda gerçekleşeceği varsayımı altında 2007 yılı geneli için talep artışının yüzde 10'un üzerinde olacağı tahmin edilmektedir. Bu durumda, sistemdeki tüm santralların arıza yapmaksızın güvenilir üretim miktarlarını üretecekleri var sayıldığında en geç 2009 yılı içinde talep karşılanamayacaktır. Ancak santralların arıza yapabilecekleri düşünüldüğünde talebin gelecek yıl itibarıyla güvenilir olarak karşılanamaması ihtimali karşımıza çıkmaktadır."

Son 8-10 yıllık süreçte Türkiye enerji sektörünün büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiğini vurgulayan Günay, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı gibi önemli projelerin hayata geçirilmiş olmasının yabancı sermayenin ilgisini çektiğini söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-sikintisi-en-gec-2009da-kapida_57445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!