Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Tasarrufu İçin Binalara Isı Yalıtımı Şartı Geliyor

Enerji tasarrufu konusunda sık sık duyuru yapan Bakanlık, istediği sonucu elde edemeyince 8 yıl önce inşaat ruhsatlarının serbest bırakılmasıyla yürürlüğe giren TSE 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı Yönetmeliği'ni uygulamaya koyacak. Konutlardaki ısı kaybına bağlı olarak enerji tüketiminin artmasını önlemek isteyen Bakanlık

Zaman Gazetesi
Enerji Tasarrufu İçin Binalara Isı Yalıtımı Şartı Geliyor

nerjideki üretim maliyetinin yüksek oluşu ve tüketimin hızla artması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Enerji tasarrufu konusunda sık sık duyuru yapan Bakanlık, istediği sonucu elde edemeyince 8 yıl önce inşaat ruhsatlarının serbest bırakılmasıyla yürürlüğe giren TSE 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı Yönetmeliği'ni uygulamaya koyacak. Konutlardaki ısı kaybına bağlı olarak enerji tüketiminin artmasını önlemek isteyen Bakanlık yetkilileri, yeni yapılacak ruhsatlı binaların ısı yalıtımlı olması konusunda belediyeleri uyaracak.

Enerjide yüzde 70 oranında dışa bağımlı olan Türkiye'de üretim ile tüketim arasındaki fark gittikçe açılıyor. Elektrik İşleri Etüd İdaresi tarafından verilen bilgiye göre, enerjinin büyük bölümü sanayide ve konutlarda kullanılıyor. Konutlarda tüketilen enerji ise genellikle ısınmaya yönelik harcanıyor. Bu da enerji maliyetlerini yükseltiyor. Yapılacak birtakım iyileştirmelerle ciddi tasarruflar sağlamayı düşünen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ülke genelinde sadece binalardaki yalıtım ile yılda 3 milyar dolarlık bir tasarrufa imza atmayı hedefliyor. Bu nedenle bakanlık, tüm ruhsatlı binalarda ısı yatılımının mecburi olmasını istiyor.

TSE 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı Yönetmeliği ile ilgili açıklamada bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, yönetmeliğin tam anlamıyla uygulamaya girmesi ve takibi ile binalardaki enerji tüketiminin düşeceğini ve tasarruf sağlanacağını kaydetti. Bunun yeni inşaatlarda zorunlu hale getirileceğini ifade eden yetkililer, bu konuda kararlı olduklarının altını çizdi. 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü sebebiyle konuşan Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu (Kardoğa) Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun Doğayı Koruma Derneği (SAMDOK) Başkanı Murat Bulut, yalıtımın hem doğa hem de enerji tüketiminin azalması bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Binalardaki ısı kaybının yüzde 40'ı dış duvar, yüzde 30'u pencere, yüzde 17'si dış kapılar, yüzde 7'si çatı ve yüzde 6'sı da zeminden kaynaklandığını dile getiren Bulut, "Yalıtım sayesinde yüzde 50'ye varan yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Bu yönetmeliğin uygulamaya geçmesiyle enerjideki büyük israf sona erecek. Enerji kaynaklarının tüketilmesi ve çevreye zararlı maddelerin miktarı azalacaktır" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-tasarrufu-icin-binalara-isi-yalitimi-sarti-geliyor_64357.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!