Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enerji Üretiminde Dev Adım Atıldı

Yılda 5.3 milyar metreküp doğalgaz tüketerek 19 milyar kilowattsaat elektrik üretecek Adapazarı ve Gebze doğalgaz çevrim santralları hizmete açıldı

NTV-MSNBC
Enerji Üretiminde Dev Adım Atıldı

b>Yılda 5.3 milyar metreküp doğalgaz tüketerek 19 milyar kilowattsaat elektrik üretecek Adapazarı ve Gebze doğalgaz çevrim santralları hizmete açıldı.
ABD’li InterGen - Enka ortaklığı ile Adapazarı’nda yap-işlet modeli ile gerçekleştirilen 777 megawatlık Adapazarı ve bin 554 megawatlık Gebze Doğalgaz Santralleri törenle üretime geçti. Santrallerin devreye girmesiyle, geçen kış ‘elektriksizlik’le karşı karşıya kalan Türkiye, enerji konusunda 2006 yılına kadar rahat edecek.
Santrallerin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye’nin önünün açılması için yapılan yatırımların sürekli eleştirildiğini belirterek, “Yarar getirecek her türlü projeyi sonuna kadar destekleyeceğiz. İt ürüyecek, kervan yürüyecektir” dedi.
Açılış törenine, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Enerji Bakanı Zeki Çakan, ABD Büyükelçisi Robert Pearson, TETAŞ Genel Müdürü Hayrettin Yıldırım, BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı, Bechtel Global Enerji Grubu Başkanı Scott Ogilive, Shell Gaz ve Enerji Yönetim Kurulu üyesi Marvin Odum, InterGen Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Riva, Enka Onursal Başkanı Şarık Tara da katıldı.

YILLIK ENERJİ ÜRETİMİ PORTEKİZ’E EŞİT
Proje kapsamında santrallarda 16 yıl boyunca elektrik üretilecek ve üretilen enerji, anlaşma kapsamında TETAŞ’a satılacak.
Adapazarı-Gebze ve İzmir Doğalgaz santralları yılda toplam 33 milyar kilowat elektrik enerjisi üretecek. Bu rakam, Portekiz’in tüm santrallarında üretilen enerjiye veya Yunanistan’ın yıllık toplam enerji üretimine oldukça yakın. Atatürk, Keban ve Karakaya barajları ile birlikte toplam 7 hidroelektrik santralın yıllık üretimi 27 milyar kilovatsaat.
Adapazarı santralının yıllık üretimi 6.33 milyar kwh, Gebze santralının yıllık üretimi ise 12.66 milyar kwh olarak planlandı. Böylece iki santral 18.99 milyar kwh elektrik üretebilecek.
Adapazarı-Gebze doğalgaz kombine çevrim santrallarından 16 yıl boyunca TETAŞ’a 4.2 centten elektrik satılacak. Botaş’a kullandığı gaz karşılığında her kilovatsaat için 2.88 cent ödeyecek olan girişimci grubuna, sadece kilovatsaatte 1.32 cent kalacak.

TARA: EN UCUZ ELEKTRİĞİ ÜRETECEĞİZ
Enka Onursal Başkanı Şarık Tara, Adapazarı ve Gebze doğalgaz santrallarında üretilecek elektriğin saat ücretinin Türkiye’deki bütün santrallarda üretilen elektrikten daha ucuz olduğunu söyledi.
Tara, Adapazarı ve Gebze doğalgaz santrallarının açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu santrallarda 20 milyar kilovatsaat (kwh) enerji üretileceğini belirtirken, gelecek hafta açılışı yapılacak olan İzmir elektrik santralının da eklenmesiyle, enerji üretiminin 32 milyar kilovatsaate ulaşacağını kaydetti.
Bu rakamların Türkiye için alışılmadık rakamlar olduğunu vurgulayan Şarık Tara, santrallar için 2.2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti. Projeye Hazine garantisi verilmediğine de dikkat çeken Tara, bu iki santraldan üretilecek ortalama elektrik fiyatının 4.2 cent olduğunu bildirdi.

ÇAKAN: GEÇİŞ AVANTAJINI YAKALADIK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye’nin, coğrafi konumundan yararlanarak doğudaki doğalgaz kaynaklarını Avrupa’nın artan talebini karşılamak üzere anahtar geçiş olma avantajını kullanmaya başladığını bildirdi. Ekonomideki iyileşme belirtileriyle birlikte elektrik enerjisine talebin artacağını söyleyen Çakan, bu santralların Türkiye’nin geleceği için büyük önem taşıdığını söyledi.
Türkiye’de 3’er saatlik elektrik kısıtlamasına gidilmesine hazırlandığı dönemde alınan önlemlerle kapasite arttırımına gidildiğini anlatan Çakan, bu amaçla Adapazarı-Gebze doğalgaz santrallarının deneme üretimi kapasitesinden de yararlandıklarını söyledi.

INTERGEN: YENİ BİR MODEL OLUŞTURDUK
Intergen Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Riva, Avrupa’nın gıpta edeceği fiyatlarda enerji üretebilen elekrik üretim santralları inşa ettiklerini söyledi.
Riva, “İnanıyorum ki, gelecekte Türkiye’ye sermaye ve teknolojiyi getirecek, doğrudan yabancı yatırımları getirecek bir model oluşturduk” dedi.
Shell Gaz Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Marvin Odum, sınıfının en iyisi olan bu projenin gerçekleştirilmesinin ardından, işletme aşamasına başarılı bir geçiş yapmayı ve söz konusu tesislerin Türkiye enerji üretme sanayinde düşük maliyet göstergesi hale gelmesini beklediklerini söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-uretiminde-dev-adim-atildi_1833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!