Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Verimliliği Yılında Ferroli'den Üniversite Onaylı Çözüm

Isıtma ve soğutma sektörünün öncü firmalarından Ferroli, küresel çevre sorunları ve enerji krizinin derinleştiği günlerde, enerjiyi her noktada verimli kullanan ürünlerini Yıldız Teknik Üniversitesi'ne onaylattı.

yapi.com.tr
Enerji Verimliliği Yılında Ferroli'den Üniversite Onaylı Çözüm

Isıtma ve soğutma sektörünün öncü firmalarından Ferroli, küresel çevre sorunları ve enerji krizinin derinleştiği günlerde, enerjiyi her noktada verimli kullanan ürünlerini Yıldız Teknik Üniversitesi’ne onaylattı. 7 Mayıs’ta swissotel’de düzenlenen basın toplantısına katılan YTÜ ve Ferroli yetkilileri, sanayi sektöründe farklı bir uygulama olan bu ortak çalışmanın ayrıntılarını basın mensuplarıyla paylaştı. Toplantıda özellikle yoğuşmalı kombilerin enerji verimliliği ve tasarrufu sağlamasının altı çizildi. Yoğuşmalı kombilerden elde edilen ısı verimliliği %109 iken konvansiyonel kombilerde bu oranın %93 olduğunu belirten yetkililer, aradaki bu %17’lik farkın bireysel kullanımın ötesinde Türkiye’deki toplam tüketim açısından da çok önemli olduğu belirtildi.

 

Enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken Ferroli Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, YTÜ ile yaptıkları çalışmaların sonucunda enerji tasarrufuna yaptıkları katkıyı ispat ettiklerini belirtti. Ferroli pazarlama Müdürü Alev Alagöz ise küresel ısınmanın etkileri ve Kyoto sözleşmesinin gerekliliğini anlatarak başladığı sunumunda Ferroli yoğuşmalı kombilerin çalışma özelliklerine değindi. Alagöz, yoğuşmalı kombilerin bacadan çıkan gazın ısısını sisteme tekrar vererek enerji verimliliği sağladığını ve böylece ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu söyledi. Türkiye’deki bütün kombilerin konvansiyonel olması durumunda ülkenin yakıt giderinin 4 milyar 488 milyon YTL olacağını belirten Alev Alagöz bu kombilerin tamamının yoğuşmalı olduğu takdirde tasarrufun 381 milyon eur olacağını kaydetti.

 

Toplantıda söz alan Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Dekan Yardımsısı Nurten Vardar ise teknolojide atık yönetiminin önemine dikkat çekti. Vardar "Bugün kullandığımız enerjileri gelecek kuşaklara daha temiz ve kullanılabilir  bir şekilde ve çevreyi kirletmeden bırakmamız gerekir" dedi. Ferroli'nin bu çalışmasının enerjiyi verimli kullanırken çevre kirliliğini minimuma indirdiğini sözlerine ekledi.

 

Ferroli'nin verimliliği kanıtlandı

1950’lerde İtalya’da kurulan ve bugün Avrupa’da ısıtma ve klima sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Ferroli ürünlerinin tüm dökümanlarında yer alan ve enerji verimliliğini destekleyen değerlerin yapılan testler sonucunda doğruluğu ispatlandı. CE, ISO 9001 ve TSE belgelerine sahip Ferroli ürünleri bağımsız ve saygın bir teknik üniversiteden onay alan ilk ve tek marka oldu. Ferroli ürünlerine yapılan testle Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Bölümü yetkilileri tarafından Pendik ısı laboratuarlarında gerçekleştirildi. Ferroli ürünlerinin verimliliği, sıcak kullanma suyunun ısınma süresi, basıncı ve debisi, çevre dostu ve ekonomik olma özellikleri üzerine yapılan testler TS EN 483, TS EN &’%, TS EN &// standartlarına uygun şekilde gerçekleştirildi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-verimliligi-yilinda-ferroliden-universite-onayli-cozum_61425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!