Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Yasaları Sil Baştan

Enerji sektöründe ihtiyaçlar doğrultusunda 9 yasa birden değiştirilecek. Elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasası yasalarının yanı sıra, madencilik, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve enerji bakanlığı teşkilat kanunları yeniden yazılıyor.

NTV
Enerji Yasaları Sil Baştan

Enerji sektöründe ihtiyaçlar doğrultusunda 9 yasa birden değiştirilecek. Elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasası yasalarının yanı sıra, madencilik, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve enerji bakanlığı teşkilat kanunları yeniden yazılıyor.

Enerji piyasasını belirleyen temel yasalarda önemli değişiklikler kapıda. Sektörle ilgili 9 yasa değişecek.

Elektrik Piyasası Kanunu'nda yapılacak değişiklikle ön lisans uygulaması başlatılacak. Mevcut sistemde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan lisans alan şirketler, gerekli yatırımı yapıp, üretim faaliyetlerine geçmeyebiliyorlardı. Yeni yasayla, yatırım fiilen başlayana kadar şirketler sadece ön lisans sahibi olabilecek.

Doğalgaz Piyasası Yasası da değişiyor. Yeni düzenlemede özel sektörün beklediği bir müjde de var: İthalatta tam serbestlik hedefleniyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre, BOTAŞ'ın ithalat anlaşması olan Rusya, İran, Azerbaycan, Cezayir, Nijerya'dan özel sektör de gaz getirebilecek. Halen doğalgaz arzında BOTAŞ piyasanın yaklaşık yüzde 90'ına sahip, ithalat serbestisi ile bu oranın aşağı çekilmesi mümkün olacak.

Petrol Piyasası Kanunu'nda yapılacak değişiklikle akaryakıt bayilerinin EPDK değil, valiliklerden lisans almasının önü açılacak. Böylece örneğin Diyarbakır'daki bir bayi, lisans için Ankara'nın yolunu tutmayacak. çevreci yöntemlerle üretim hedefleyen yenilebilir enerji yasası üzerindeki çalışmalar da sürüyor.

Yasa taslağında rüzgar, güneş ve su kaynaklarıyla üretimin teşviki öngörülüyor. Her bir yöntem için farklı rakamlarda alım garantileri gündemde.

Bakanlık teşkilat yasası da yine mercek altında. Etüd idaresi, enerji verimliliği kurumuna dönüştürülecek. Devlet Su İşleri'nin yeniden Enerji Bakanlığı'na bağlı olması da tartışılıyor. Maden kanunu halen TBMM'de ilgili komisyonda ele alınıyor. Enerji Bakanlığı, diğer 8 tasarının da Haziran ayında ilgili komisyonda görüşülmeye başlanmasını hedefliyor, genel kurul aşaması ise yeni yasama dönemine kalabilir.

 

ETİKETLER: yeşil çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-yasalari-sil-bastan_79747.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!