Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji Yönetimi Derneği Kuruldu

2 Mayıs 2009 tarihinde yürürlüğe giren 'Enerji Verimliliği Kanunu' çerçevesinde, binalarda ve endüstriyel tesislerde kanunda belirtilen görevleri yerine getirmek üzere eğitim-sertifika almış ve yetkilendirilmiş 'enerji yöneticileri' ve 'enerji verimliliği danışmanlık şirketleri'yle diğer ilgili sektörel dernek-kurum-kuruluş-banka ve

yapi.com.tr
1 Enerji Yönetimi Derneği Kuruldu

2 Mayıs 2009 tarihinde yürürlüğe giren 'Enerji Verimliliği Kanunu' çerçevesinde, binalarda ve endüstriyel tesislerde kanunda belirtilen görevleri yerine getirmek üzere eğitim-sertifika almış ve yetkilendirilmiş 'enerji yöneticileri' ve 'enerji verimliliği danışmanlık şirketleri'yle diğer ilgili sektörel dernek-kurum-kuruluş-banka ve üretici-uygulayıcı şirketleri bir araya getirmeyi hedefleyen Enerji Yönetimi Derneği, Nisan 2010’da kuruldu. Kanunda ve ikincil mevzuatta belirtilen görevleri yerine getirmek (enerji tüketimlerini izlemek, iyileştirme faaliyetlerinde bulunmak) üzere, belirlenmiş limit üzerinde enerji tüketen resmi ve ticari binalarla endüstriyel tesislerde 2 Mayıs 2009 tarihinden itibaren 'enerji yöneticileri' görevlendirilmesi zorunlu hale gelmişti.

Enerjinin yönetilmesinin zorunlu olduğuna inanan ve sektörde yer alan tüm gerçek ve tüzel kişilerin yer alacağı Enerji Yönetimi Derneği, başta Enerji Bakanlığı ve EİE olmak üzere, diğer ilgili kurumlar ve tüm sektör dernekleri-kuruluşları ile de yakın temaslarda bulunmayı, birlikte çalışmayı ve enerji verimliliği konusunda her türlü gelişmeye yönelik destek vermeyi hedefliyor.

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Yüzde 75 ile enerjide giderek dışa bağımlı bir ülke olan ülkemizin, resmi kurumların ifadelerine göre; bina-sanayi ve ulaşımda; 10-15 Milyar dolar enerji verimliliği ve tasarrufu potansiyeli olduğu sıkça belirtilmektedir. Bu durum aynı zamanda bir fırsata da işaret etmektedir. Çünkü, enerji verimliliği; hem en kolay, en ucuz, en çevreci, yerli “yeni bir enerji kaynağıdır”, hem de ülkemizi yeni yatırımlardan kurtarır ve dışa bağımlılığımızı, Kyoto protolüne karşı yükümlülüğümüzü, ekonomik krizin atlatılmasını, enerji arz güvenliğimizi garanti altına alır. 

Ülkemizin birinci önceliği maksimum enerji verimliliğinin sağlanması, “ulusal enerji verimliliği seferberliği”ninin başlatılması ve kalan enerji ihtiyacımız için tamamen yerli, yerel, temiz, yenilenebilir enerji kullanımı olmalıdır. Derneğimiz, mümkün olduğunca enerji verimliliği konularında bilimsel çalışmalar, istatistikler, çalıştaylar, kampanyalar, örnek uygulamalar, enerji yönetimi ve yönetici eğitimleri, ilgili standartlar ve metadolojiler geliştirerek, ülkemizin birinci öncelikli olması gereken tüm hususlarda aktif olarak katkı koyacaktır".

Enerji Yönetimi Derneği iletişim bilgileri:

Vefabayırı Sokak Gayrettepe İş Merkezi C Blok
No.12/5 Gayrettepe-İstanbul
Tel: (212) 217 0155
Fax: (212 217 0221
Sekreterya: Esra Küçük

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-yonetimi-dernegi-kuruldu_79536.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Enerji Yönetim Derneği Kurucularına, Başlattığınız çalışmalarınız çok acil bir ihtiyaca cevap verecektir. Elbirliği ile NÜKLEER SANTRAL YAPIMINI durdurmanızı dilerim. Çalışmalarınızın başarılı olmasını temenni ederim. Mimar Gönül Zeren YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!