Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide Büyüme 2010’da da Sürer

Türkiye, kriz yılı 2009’da enerji üretim miktarını 2.833 megavat artırdı. 2010 yılı yatırım programına göre yüzde 10’un üzerinde bir büyüme ile, kurulu enerji gücü 3.400 megavat daha artacak.

Akşam Gazetesi
Enerjide Büyüme 2010’da da Sürer

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, enerjide 2010 yılında 5 milyar liralık özel sektör yatırımının devreye gireceğini bildirdi. EPDK, enerji şirketleri tarafından sunulan ilerleme raporlarına göre 2010 yılında devreye girecek özel sektör yatırımları ile dağılımlarına yönelik çalışmayı tamamladı. EPDK Başkanı Hasan Köktaş, çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamada, 2009’da devreye giren 2.833 megavatlık enerjinin son 7 yılın en yüksek rakamı olduğun söyledi. Köktaş, “2010 yılında 2009’daki rekor gerçekleşmenin de üzerine çıkılacağını düşünüyoruz’’ dedi.

2010 yılında 3.400 megavat civarında bir yeni kurulu gücün devreye alınacağını öngördüklerini bildiren EPDK Başkanı Köktaş, halen Türkiye’nin yıllık enerji üretim miktarının yaklaşık 21 milyar kilovatsaat olduğunu ifade etti. Bu yıl devreye alınacak yeni üretim miktarının Türkiye’nin 2009 yılı üretiminin yüzde 10’ununu aştığına dikkati çeken Köktaş, bu yatırımlar çoğunluğu kendi yapıldığı bölgelerde olmak üzere binlerce kişiye iş imkanı sağladığını söyledi.

Enerjide 2009 özeti

* Devreye giren kurulu enerji 2.833 megavat.
* 1.400 megavatı doğalgaz
* Yaklaşık 1000 megavatı ise hidroelektrik, rüzgâr gibi yenilenebilir kaynaklar.

2010 enerji yatırımı: Toplam 5 milyar lira

* Bu yıl özel sektörün toplam 5 milyar TL’lik enerji yatırımı var.
*  Bunun 3,5 milyar liralık kısmı yenilenebilir enerji yatırımları.
* 1,4 milyar liralık kısmı doğalgaz kaynaklarından oluşan enerji.

Yatırım yapmayanların lisansını iptal ediyoruz

EPDK Başkanı Köktaş, yatırım lisansı iptalleri konusunda şunları söyledi: Lisans almış projelerin gerçekleştirilmesine yönelik her türlü düzenleyici kolaylığın yapmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda enerji yatırımlarını yerinde görerek inceleme çalışmalarımız nisanda başlıyor. Kurul üyeleri olarak tüm hidroelektrik, rüzgâr, doğalgaz santral yatırımlarını yerinde göreceğiz. Sorunları yerinde tespit edip çözüm üreteceğiz. Ayrıca kurumumuzdan lisans aldığı halde bu yatırımları gerçekleştirmeyenlerin de lisanslarını iptal ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Böylece ülke kaynaklarımızın doğru ellerde yatırımlara dönüşmesini sağlayacağız...

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-buyume-2010da-da-surer_76404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!