Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide Büyümeyi Planlayan Sabancı Bu Yıl 3.4 Milyar Lira Ciro Hedefliyor

Bu yıl 3.4 milyar lira ciro ve 300 milyon lira operasyonel kâr hedeflediklerini söyleyen Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, 'Enerjide büyümek istiyoruz. 2015'e kadar 7.5-8 milyar avro yatırım yapacağız' dedi. Yetik Mert, Selahattin Hakman ve Fuat Öksüz EnerjiSA’nın 2015 yılına kadarki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Radikal Gazetesi
Enerjide Büyümeyi Planlayan Sabancı Bu Yıl 3.4 Milyar Lira Ciro Hedefliyor

Yetik Mert, Selahattin Hakman, Fuat Öksüz (soldan sağa)

Sabancı Holding önümüzdeki dönemde büyümeyi planladığı sektörlerden biri olan enerjide bu yıl 3.4 milyar lira ciro ve 300 milyon lira operasyonel kâr hedefliyor. Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, Sabancı Grubu’nun enerji sektöründeki hedeflerine ilişkin düzenlediği toplantıda, “2009 yılında enerjinin toplam cirosu, Sabancı Grubu’nun toplam cirosuna oranı yüzde 5 olarak gerçekleşti. 2015 yılında hedefimiz enerjide, büyüyen Sabancı cirosuyla beraber toplam cironun yüzde 15’i olması” diye konuştu.

2009 yılını 2.3 milyar lira ciro ve 200 milyon lira kâr ile tamamladıklarını açıklayan Hakman, şirketin faaliyetleri ve sektörü değerlendirdiği toplantıda, elektrik piyasasında pazar paylarının yüzde 1.8 olduğunu, 2015’te ise yüzde 10’un üzerini hedeflediklerini söyledi. Hakman, “Enerjisa şirketlerinin üretim ve dağıtımda 2010’da toplam cirosu 3.4 milyar, toplam operasyonel kârı da 300 milyon lira civarında gerçekleşecek” dedi ve ekledi:

EnerjiSA Elektrik Üretim A.Ş, 2009 yılında 550 milyon lira ciro sağladı, 80 milyon liralık operasyonel kâr elde etti. 2010’da Bandırma santralinin devreye girmesiyle üretim tarafından ciro rakamını 1.2 milyar liraya, operasyonel kârımızı da 250 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz.”

Hedefe odaklandı

Hakman, 2009 yılı başında devraldıkları Başkent Elektrik Dağıtım’ın (BEDAŞ) elektrik satışlarının geçen yıl 1.8 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydederek, “Başkent tarafındaki hedefimiz, şebekenin geliştirilmesi için master planın hazırlanması. 2010’da cironun 2.2 milyar liraya çıkmasını, operasyonel kârın da 55 milyon lira olmasını bekliyoruz” dedi.

Bandırma doğalgaz kombine çevrim santralini önümüzdeki ağustos ayından önce devreye almayı, 2011 başında ise hidroelektrik santrallerini devreye sokmayı hedeflediklerini vurgulayan Hakman şöyle devam etti: “Bandırma’nın tevsi yatırımının lisansı için müracaat ettik. Üretim tarafında 2009 sonuna kadar finansman ve katma değeri dahil 1 milyar avro yatırım yaptık.”

5 bin MW’ye ulaşacak

EnerjiSA Elektrik Üretim CFO’su Fuat Öksüz de, 2015’e kadar üretim tarafında finansman ve katmadeğer dahil 7.5-8 milyar avro yatırım hedeflediklerini söyledi. Erzurum’da 236 MW kurulu güce sahip Arkun Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES) ile Adana’da 49 MW kurulu güce sahip Doğançay Regülatörü ve HES projelerini portföylerine eklediklerini anlatan Hakman’ın verdiği bilgiye göre, inşa halindeki santralların toplam gücü 1.950 MW, mühendislik çalışması süren santrallerin toplam kurulu gücü 794 MW, lisans başvuru aşamasındaki toplam ise 1.067 MW düzeyinde.

2015 yılına kadar 5 bin MW kurulu güce ve 6 milyon aboneye ulaşmayı amaçladıklarını özelleştirmelere gerek kalmaksızın bu hedefi gerçekleştirebileceklerini söyleyen Hakman, özelleştirmelerle de ilgilendiklerini anlattı.

Ruslarla nükleere sıcak bakıyor

Avusturyalı Verbund ortaklığındaki EnerjiSA’nın yönetim kurulu başkanı olan Selahattin Hakman, nükleer santral ihalesiyle ilgili bir soruya da, “Gelişmelerin izlenmesi gerekiyor, bütün şartlar uygun olursa katılma durumunu oturup değerlendireceğiz. Rusya ile Türkiye’nin ortak çalışmasının neticesi nereye gidecek, izlemek lazım. (Rus tarafından teklif gelirse) muhakkak  değerlendiririz” yanıtını verdi. Hakman, ekonominin yüzde 3.5 büyüme kaydetmesi durumunda, Türkiye’nin elektrik talebinin 2010’da yüzde 4-5 artmasını beklediklerini söyleyerek şöyle devam etti:

“2011 yılında ise elektrik talebinin kriz öncesi artış oranını yakalamasını ve yüzde 8 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Ekonomik kriz, Türkiye’de elektrikte arz krizini engelledi. Ancak 2012-2013’ten itibaren yeni projelere başlanmalı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-buyumeyi-planlayan-sabanci-bu-yil-3-4-milyar-lira-ciro-hedefliyor_75872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!