Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide İkinci Baypas

Türkiye ile birçok konuda işbirliği yapan İtalyan Eni, Gazprom'la anlaştı. Rus gazı Avrupa'ya Bulgaristan'dan taşınacak. Böylece Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak olan Nabucco projesi geri plana itiliyor.

Milliyet Gazetesi
Enerjide İkinci Baypas

talyan enerji şirketi Eni ile Rus Gazprom, Karadeniz'den Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak olan 'Güney Akım' projesine imza attı. Bu projeyle Rus gazı Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya ulaştırılacak. Yapılan bu anlaşmanın ardından Hazar gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasında önemli rol oynayacak olan Nabucco projesinin önemi de azaldı.

Bu projede İtalyanlarla birlikte hareket eden Rus tarafı, geçen aylarda da Samsun - Ceyhan projesine alternatif olarak Bulgaristan ve Yunanistan'dan geçecek olan Burgaz - Dedeağaç petrol boru hattına destek vermişti. Böylelikle Türkiye Avrupa'ya enerji sağlanması konusunda ikinci kez baypas edilmiş oldu.

Mavi Akım'ın kaynağı
Mavi Akım'la Türkiye'ye gaz satan, Çalık Enerji'yle Samsun - Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nın inşaatını birlikte sürdüren İtalyan Eni'nin Rus tarafıyla yaptığı işbirliğinin Türkiye'nin enerji koridoru olma yolundaki hedefinin önünde önemli engel teşkil ettiği belirtiliyor.

Bir süreden bu yana Rus tarafı Nabucco projesinin geri plana düşmesi için farklı projeler üzerinde çalışıyordu.

Karadeniz'in altından 900 kilometrelik bir hatla Bulgaristan'a gidecek olan Güney Akım hattından, Kuzey ve Güney Avrupa'ya doğru doğalgaz taşınacak. Boru hattı deniz seviyesinin 2 bin metre altından döşenecek olan borularla Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya taşınacak.

Güney Akım'ın başlangıç noktası Rusya'dan Türkiye'ye gaz taşınmasını sağlayan Mavi Akım'la aynı. Böylelikle Rusya aynı noktadan hem Türkiye'ye, hem de Avrupa'ya gaz dağıtacak. Yaklaşık 10 milyar dolara mal olacağı tahmin edilen 3 bin 200 kilometrelik Güney Akım projesinin fizibilitesinin 18 ayda, boru hattının ise 3 yılda tamamlanması öngörülüyor.

Eni: Nabucco'ya alternatif değil
Eni Strateji ve Gelişim Başkan Yardımcısı Leonardo Maugeri, Gazprom'la yaptıkları ön anlaşmanın Nabucco'ya bir alternatif olmadığını, doğalgaz, ihtiyacı giderek artan Avrupa'nın tüm boru hatlarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Türkiye'deki İtalyan Ticaret Odası'nın düzenlediği bir toplantıya katılan Maugeri, 2020 yılında Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının 250 milyar metreküpe çıkabileceğini belirterek anlaşmayla ilgili şu ayrıntıları verdi:
"Bu bir ön anlaşma. Hattın bir parçası İtalya'ya, öteki parçası Orta Avrupa'dan Avusturya'ya gidecek. Anlaşmayı Gazprom ve Eni yarı yarıya üstleniyor. Avrupa'nın gaz taşıma konusunda daha fazla seçeneğe ihtiyacı var."

'Putin sizi müttefik görüyor'
Rusya'nın Türkiye'yi potansiyel müttefik olarak gördüğünü belirten Maugeri, "Enerji alanında Türkiye, Rusya için gerçekçi bir seçenek" dedi.
Rus petrolünün artık ABD'ye kadar gönderilebileceğini anlatan Maugeri, Türkiye'nin Rus petrolünün uluslararası pazarlara taşındığı bir merkez olabileceğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'yi potansiyel müttefik olarak gördüğünü anlatan Maugeri, "Hatta eski Doğu Avrupalı müttefiklerine göre sizi daha güvenilir buluyor" dedi.

Türkiye'deki rafineri sektörünü dikkatle izlediklerini kaydeden Maugeri şunları söyledi:
"Bizim için gelecekte seçenekler olup olmadığını anlamak için doğalgaz ve enerjiyle ilgili düzenlemelerinizi yakından takip ediyoruz. Türkiye'yi petrol, doğalgaz ve enerjide kilit oyuncu olarak görüyoruz."

Güney Akım'a Yunanistan da katıldı
Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü'nün dün İstanbul'daki zirvesine katılan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı ikili görüşmenin ardından Rusya'nın Türkiye'yi baypas eden "Güney Akım" projesinde Yunanistan'ın da yer alacağını açıkladı.
Rus doğalgazının Bulgaristan üzerinden İtalya'ya ulaştırılacağı projede "Yunanistan'ın da yer alacağını" duyuran Karamanlis, "Bu proje, enerjide alternatif yol arayışına katkıda bulunacak" dedi.

Financial Times:Türkiye baypas edildi
Güney Akım projesi dış basında da yankı buldu. Ekonomi çevrelerine hitap eden İngiliz Financial Times gazetesi, Rus gazını Türkiye'yi baypas ederek Bulgaristan üzerinden İtalya'ya taşıyacak Güney Akım projesini sorguladı. Gazetenin haberinde, 10 milyar euro'luk boru hattının Rus gazını Avrupa'ya getireceği ve projenin Rusya ayağında devlet kontrolündeki gaz şirketi Gazprom, İtalya ayağında ise enerji grubu Eni'nin bulunduğu kaydedildi. Haberde, söz konusu projenin Avrupa Birliği'nin Rus kaynaklarına bağlılığı konusundaki kaygıları yeniden ateşleyeceği eleştirisi getirildi.

Rusya Avrupa'ya gazda Nabucco'yu istemiyor
Türkiye'nin bölgede enerji koridoru olmasını engellemek için alternatif projelere destek veren Rusya, Güney Akım projesiyle birlikte önemli bir adım atmış oldu.
Rusya bu amacı doğrultusunda geçen aylarda Yunanistan ve Bulgaristan ile Burgaz - Dedeağaç petrol boru hattı projesini imzalayarak, Rus ve Hazar kaynaklarındaki petrolünün Avrupa'ya taşınmasında Türkiye'yi devre dışı bırakmıştı. Burgaz - Dedeağaç projesiyle, Türk tarafının projesi olan Samsun - Ceyhan hattının önemini kaybedeceği, hatta Rus petrol şirketleri olmadan yeterli kapasitede petrol taşıyamayacağı belirtilmişti.

Avrupa Komisyonu Nabucco'yu destekliyor
Nabucco projesi, Hazar, İran Irak ve Mısır'daki gaz kaynaklarını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı hedefleyen bir proje olarak 11 Ekim 2002 yılında imzalandı. OMV önderliğinde yürütülen proje, Avrupa'nın Rus gazına bağımlılığını azaltmak isteyen Avrupa Komisyonu tarafından da destekleniyor.
Projede Türkiye'den Botaş'ın dışında Bulgaristan'dan Bulgargaz, Romanya'dan Transgaz, Macaristan'dan MOL ve Avusturya'dan OMV Gas şirketlerinin ortaklıkları bulunuyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-ikinci-baypas_54935.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!