Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjide Kritik Eşikteyiz, Stratejik Santral Projelerine Kamu El Atmalı

Enerjide kritik eşikteyiz, stratejik santral projelerine kamu el atmalı

Referans Gazetesi
Enerjide  Kritik Eşikteyiz, Stratejik Santral Projelerine Kamu El Atmalı

br/> Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Güneydoğu'da stratejik önemde gördüğü 8 hidro-elektrik santral projesinin bir an önce tamamlanmasını talep etti. TMB tarafından hazırlanarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunulan Enerji Raporu'nda devletin alım garantisi vermemesi nedeniyle özel sektörün büyük hidro-elektrik projeleriyle ilgilenmediği, bu nedenle kamunun büyük projeleri tamamlaması gerektiği belirtildi.

Özellikle Güneydoğu'da ikili anlaşmalarla kredili olarak yapılmak üzere başlatılmış olan 8 hidro-elektrik santralı projesinin bir an önce tamamlanması gerektiği vurgulanan raporda, aksi takdirde yakın gelecekte sınır aşan sular meselesinden dolayı, uluslararası baskılar nedeniyle Türkiye'nin bu projeleri sürdüremeyeceği iddia edildi. Raporda, Türkiye'de sınır aşan nehirlerin ülke toplam su kaynaklarının yüzde 40'ını oluşturduğu belirtilerek artan nüfus, gıda ihtiyacı ve ekilebilir tarım arazisinin büyüklüğü nedeniyle Türkiye'nin bu sulara diğer kıyıdaş ülkelere göre daha fazla ihtiyaç duyduğu anlatıldı.

Elektrik tüketimi her yıl artıyor
Raporda daha sonra şu saptamalara yer verildi:

- Ekonomik durgunluklar dikkate alınmazsa Türkiye'de elektrik tüketimi her yıl yüzde 8-10 oranında artıyor. Bu talebi karşılamak için Türkiye yeni enerji projelerine her yıl 3-4 milyar dolar ayırmak zorunda. Özellikle terör tehdidi bulunan bölgelerde barajların çok önemli stratejik yararları var.

- Türkiye bugün hidro-elektrik potansiyelinin sadece yüzde 30'unu kullanıyor.

Türkiye'de teorik hidro-elektrik potansiyel 433 milyar kwh, teknik olarak değerlendirilebilir potansiyel 216 milyar kwh, teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilir potansiyel ise 127 milyar kwh düzeyinde bulunuyor.

- Büyük hidrolik projelerin üreteceği enerji için bir alım garantisi verilmiyor. Özel teşebbüs de bu projelere ilgi göstermiyor. Bu nedenle önemli hidrolik enerji projelerinin Devlet Su İşleri'nin uhdesinde gerçekleştirilmesi bir zaruret. Bunun için de öncelikle uluslararası anlaşmalarla kredili olarak yapılması gündemde olan, haklarında Bakanlar Kurulu kararı alınmış olan hidrolik projeler bir an önce tamamlanmalı.

2006 bütçesine ek ödenek konulmalı

- Bakanlar Kurulu kararnameleri çıkmış olan ve hassas bölge olarak nitelendirilebilecek Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sınır aşan nehirler üzerinde ise 8 adet hidrolik proje bulunuyor. Bu projelerin gerçekleştirilmesi halinde elde edilecek tesislerin kurulu gücü 2208 MW, bu tesislerde üretilecek yıllık enerji ise 8107 Gwh olacak. Bu üretimin yıllık getirisi yaklaşık 410 milyon dolar olacak. Bu gerçekten hareketle üretimleriyle kendilerini finanse edecek bu projelerin bir an önce hayata geçirilmeleri için 2006 yılı bütçesine ek ödenek konulmalı, bu projelerin inşaatları en geç 2008 yılı itibariyle başlatılmalı ve 2011 yılına kadar da yapımları bitirilmeli.

- Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ilişkisini artık bir su politikası üzerine oturtması kuvvetle muhtemel. Ancak yeni dengelerin kurulma aşamasında bölgenin yeni gücü ABD'nin, Türkiye tarafından dayatılacak su projeleriyle açık bir çatışma içine girmesi kaçınılmaz. AB'ye katılım sürecinde yapılacak düzenlemeler nedeniyle ileride sınır aşan sular üzerinde baraj yapmakta güçlükle karşılaşılacağı görüşü de hâkim bir görüş haline geliyor.

- Türkiye genelinde ikili protokollere bağlanmış 17 hidrolik proje bulunuyor, bu projelerin gerçekleştirilmesi halinde 4030 MW kurulu güçle yılda 13.409 gwh enerji üretilmesi gündeme gelecek.

- Güneydoğu'da stratejik önemde olan projeler, "Hakkâri Barajı ve HES, Doğanlı Çukurca Baraj ve HES, Konaktepe Barajı ve HES, Beyhan Barajı ve HES, Kaleköy Barajı ve HES, Eriç Barajı ve HES, Pervari Barajı ve HES, Alpaslan Barajı ve HES" olarak sıralanıyor.

Protokole bağlanmış 17 santral projesi var

- Türkiye'de elektrik tüketimi her yıl yüzde 8-10 oranında artıyor.
- Talebi karşılamak için projelere yılda 3-4 milyar dolar ayrılmalı.
- Bugün hidroelektrik potansiyelinin sadece yüzde 30'u kullanılıyor.
- Türkiye genelinde ikili protokollere bağlanmış 17 hidrolik proje bulunuyor.
- Bu projeler gerçekleştirilirse yılda 13.409 gwh enerji üretilebilecek.
- Alım garantisi verilmediğinden özel sektör projelere ilgi göstermiyor.
- İhtiyacın karşılanması için kamu büyük projeleri kendisi yürütmeli.

Güneydoğu'daki projeler
Hakkari Barajı ve HES
Doğanlı Çukurca Baraj ve HES
Konaktepe Barajı ve HES
Beyhan Barajı ve HES
Kaleköy Barajı ve HES
Eriç Barajı ve HES
Pervari Barajı ve HES
Alpaslan Barajı ve HES

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-kritik-esikteyiz-stratejik-santral-projelerine-kamu-el-atmali_45626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!