Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enerjide Reform Programı Yol Haritası Belirlendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Dünya Bankası uzmanlarının da katıldığı bir toplantıyla enerji sektörü ref

Ticaret Gazetesi/24.09.2002nerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Dünya Bankası uzmanlarının da katıldığı bir toplantıyla enerji sektörü reform programının “Yol Haritası”nın temelleri atıldı.

Edinilen bilgiye göre, bu hafta Devlet Konuk Evinde yapılan toplantılara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye Elektrik İletim A.Ş., Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş., Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, EPDK yönetici ve temsilcileri ile Dünya Bankası uzmanları katıldı.

Düzenlenen toplantılar boyunca reform uygulamalarında rolü olan kurum ve kuruluşların teknik kadrolarıyla reform sürecinde yapılması gereken işlerin tümü gözden geçirildi.

Proje ve alt-projeler tartışılarak projelerin öncelik sıraları belirlendiği toplantıda, işletme hakkı devri ve yap-işlet-devret modeli ile gerçekleşmiş projelerin yeni sisteme nasıl uyum sağlayacağı, sayaçların teknik özellikleri, şalt sahalarındaki mülkiyet hakları, hidroelektrik santrallarının ne koşullarla devredileceği, dağıtım bölgelerinin nasıl yapılandırılacağı, işletmelerin nasıl gruplandırılması gerektiği gibi çok sayıda konu üzerinde kapsamlı değerlendirmelerde bulunuldu.

Elektrik sektöründe faaliyette bulunan kuruluşların yeniden yapılandırılarak rasyonel işletmeler haline dönüştürülmesi ve özel sektör işletmeciliğine bırakılması gerektiği belirtilen toplantılarda temel hedefe ulaşabilmek için yapılması gereken işler tartışılarak yol haritası olarak adlandırılabilecek, halen taslak olan Reform Uygulama Planı çalışmaları yapıldı.

EPDK Başkanı Yusuf Günay, toplantıyla ilgili olarak, yaptığı açıklamada, “Dünya Bankası çalışmalardan memnun. Yapılan çalışma toplantısı ile alınan mesafe, yürütülen işlerden ve gelişmelerden, reformda yer alan diğer kuruluşların bilgilendirilmesini sağladı.

Böylece reformun başarısı için gerekli olacak bilgilerin ilgili herkes tarafından paylaşılması mümkün oldu. Bu alandaki çalışmalar sonucunda elde edilecek başarı nihai olarak tüketicilere ve sonuç olarak ülkemizin refah düzeyine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjide-reform-programi-yol-haritasi-belirlendi_1854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!