Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerjiyi Verimli Kullanmayana Yüksek Ceza Geliyor

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'nun 10'uncu maddesinde düzenlenmiş olan idari para cezalarının artırılmasına yönelik Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ'e göre 2010 yılında uygulanacak olan idari para cezaları 2009 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 2.2 oranında artırıldı. 1 Ocak

Cumhuriyet Gazetesi
Enerjiyi Verimli Kullanmayana Yüksek Ceza Geliyor

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'nun 10'uncu maddesinde düzenlenmiş olan idari para cezalarının artırılmasına yönelik Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ'e göre 2010 yılında uygulanacak olan idari para cezaları 2009 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 2.2 oranında artırıldı. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren uygulanacak idari para cezaları şöyle:

"İstenilen bilgilerin yanlış veya noksan verilmesi halinde 12 bin 270 bin TL, hiçbir bilgi verilmemesi veya yerinde inceleme imkanının tanınmaması halinde 61 bin 352 TL idari para cezası uygulanacak. Enerji Verimliliği Kanunu ve ilgili yönetmelikler kapsamında istenen gerekli diğer bilgilerin 30 gün içinde, doğru olarak ve gerektiği şekilde verilmemesi halinde 613 TL idari para cezası verilecek. Eğitim ve bilinçlendirmeyle ilgili hükümlerin yerine getirilmemesiyle ilgili para cezaları 6 bin 135 TL, endüstriyel işletmeler ve binaların sahipleri veya yönetimlerinin enerji yönetimiyle ilgili sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde 24 bin 540 TL, asgari verimlilik değerlerini sağlayamayan ve asgari sınırları sağlayamayanların satışı durumunda da 24 bin 540 TL idari para cezası uygulanacak."

Sertifika ücretleri belirlendi

Bu arada İdare, Resmi Gazete'de yayımlanan Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik kapsamında 2010 yılında yürütülecek yetkilendirme, eğitim ve sertifikalandırma çalışmaları ile ilgili bedeller ve ücretlerini de belirledi. Tebliğ'e göre 2010'da enerji yöneticisi sertifikası için şirketlerin yetki belgesi aldıkları kurum veya kuruluşa ödeyecekleri bedel 5 TL olarak belirlenirken, üniversiteler ve meslek odaları ile şirketler için yetki belgesi ücreti 5 bin TL olacak. Enerji yöneticisi kursu taban ve tavan ücretleri ile eğitim etüt proje eğitim taban ve tavan ücretleri bin - 3 bin TL arasında değişecek. Enerji Yöneticisi Sertifikası Bedeli ise 50 TL olacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerjiyi-verimli-kullanmayana-yuksek-ceza-geliyor-_77058.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!