Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enflasyon yüzde 5 olursa, konut kredisi 40 milyar dolara ulaşır

Konut kredileri portföyü temmuz ayı sonunda 5 milyar dolara (6,916 milyar YTL) ulaşırken, enflasyon ve reel faizdeki düşüşe paralel olarak daha da artması bekleniyor.

Hürriyet-Emlakonut kredileri portföyü temmuz ayı sonunda 5 milyar dolara (6,916 milyar YTL) ulaşırken, enflasyon ve reel faizdeki düşüşe paralel olarak daha da artması bekleniyor. Bankacılar konut kredi portföyünün Portekiz ve Yunanistan’daki gibi enflasyonun yüzde 5’e düşmesini izleyen 5 yıl içinde hızla artarak 35-40 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyorlar.

Konut kredi kullanımındaki artış hızla devam ediyor. Merkez Bankası verilerine göre temmuz ayı sonunda konut kredi portföyü 5 milyar doları (6,916 YTL) geçmiş durumda. Bu rakamın enflasyonun yüzde 7 civarında olması tahmin edilen yıl sonunda 7 milyar doları (11 milyar YTL) bulması bekleniyor. Ancak asıl artışın enflasyonun yüzde 5 seviyelerine düşmesiyle birlikte gerçekleşesi bekleniyor. Enflasyonun yüzde 5’e düşmesinin ardından 5 yıl içinde konut kredi portföyünün 35-40 milyar dolar civarına çıkacağı tahmin ediliyor.

PORTEKİZ GİBİ OLABİLİRİZ

Avrupa’daki örneklere bakarak Portekiz ve Yunanistan’da konut kredilerindeki ivmeyi inceleyen bankacılar, bu ülkelerde de enflasyonun düşüşüne paralel olarak patlama yaşandığını belirtiyor. Örneğin Portekiz’de enflasyonun yüzde 5’e gerilemesinin ardından yaklaşık 7 yıl içinde konut kredi portföyünün 12 milyar Euro’dan 57,4 milyar Euro’ya ulaştığına dikkat çekiliyor. Aynı ivmenin Yunanistan’da da yaşandığını da anlatan bankacılar, enflasyonun yüzde 5’e düşmesiyle birlikte konut kredilerinde yukarı yönlü bir ivme başladığını ve ortalama 5 yıl içinde ise konut kredilerinde patlama yaşandığına dikkat çekiyor.

GSMH’YE ORANI ARTIYOR

Enflasyondaki düşüşe paralel olarak konut kredi portföyündeki artışın yanısıra kredilerin GSMH’ya oranının da arttığına dikkat çeken bankacılar, Türkiye’de konut kredilerinin toplam GSMH’ya oranının yüzde 1.5 gibi düşük bir seviyede olduğu belirtiyor. Avrupa ortalamalarının ise yüzde 40 civarında olduğunu söyleyen bankacılar, “Örneğin bu oran Yunanistan’da yüzde 17, Portekiz’de ise yüzde 57 civarında” diyor. Türkiye’de enflasyonun yüzde 5’lere gerilemesinin ardından 5 yıl içinde konut kredilerinin GSMH’ya oranının yüzde 15’lere çıkabileceği öngörülürken, bankacılar böylece konut kredi portföyünün de 35-40 milyar dolar civarına ulaşabileceğini tahmin ediyor.

İKİ YIL SONRA 20 MİLYAR DOLAR

Finansbank Bireysel Bankacılık Pazarlama Birim Yöneticisi İsmet Erdem konuyla ilgili olarak yaptıkları çalışmada konut kredilerinin GSMH’ya oranının 2005 yılı sonunda yüzde 1.80, 2006 yılında yüzde 3 ve 2007 yılında ise yüzde 4.60 seviyesine çıkabileceğini tahmin ettiklerini söylüyor. Erdem, “Buna göre 2005 yılı sonunda konut kredileri 7 milyar dolara ulaşacaktır. 2006 yılında 11.2 milyar dolar, 2007 yılında ise 19-20 milyar doları bulması mümkün olacaktır. “ diyor.

Toplam krediler içinde konutun payı yüzde 19 oldu

Toplam tüketici kredi portföyü Türkiye’de temmuz ayı sonu itibariyle 36 milyar 199 milyon YTL’YE ulaştı. Bunu sadece 6.9 milyar YTL’si konut kredisi. Türkiye toplam krediler içindeki konutun payı yüzde 19 oranında. Bu oran İngiltere’de yüzde 50, Hollanda’da yüzde 40, Portekiz’de ise yüzde 36 civarında bulunuyor. Avrupa’daki konut kredilerinin toplam krediler içinde daha fazla paya sahip olmasının nedeni ise Avrupa’da daha iyi organize edilmiş bir mortgage sisteminin olması.

İŞTAH KABARTAN PİYASA OLUŞACAK

Gelişmekte olan ülke piyasalarında konut kredilerinde yaşanan ivmenin mortgage ile Türkiye’de aynı hızı yakalaması bekleniyor. Özellikle enflasyonun yüzde 5’lere gerilemesinin ardından mortgage sisteminin oturmaya başlayacağını ve böylece konut kredi portföyünün de Türkiye’de yabancıların iştahını kabartacak bir piyasa oluşması sağlayacağı ifade ediliyor.http://www.yapi.com.tr/haberler/enflasyon-yuzde-5-olursa-konut-kredisi-40-milyar-dolara-ulasir_32004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!