Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Engelleri Yıkın

Türkiye’den engelli derneklerinin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşu temsilcileri, geçen aylarda İsviçre’nin Cenevre kentinde Türkiye’de engellilerin ekonomik, sosyal ve kültürel haklardan yararlanma bakımından karşılaştıkları sorunlara işaret etme amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi’ne bir

Cumhuriyet Gazetesi
Engelleri Yıkın

Türkiye’den engelli derneklerinin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşu temsilcileri, geçen aylarda İsviçre’nin Cenevre kentinde Türkiye’de engellilerin ekonomik, sosyal ve kültürel haklardan yararlanma bakımından karşılaştıkları sorunlara işaret etme amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi’ne bir rapor sundular. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Türkiye’de engellilerin hak ihlali yaşadıklarını belirterek, söz konusu raporla yaşanan sorunlar ile devletin sunduğu rapordaki eksikliklere dikkat çekmeyi hedeflediklediklerini söylediler.

Raporda engellilik alanında ayrımcılık yasağı, çalışma hakkı ve adil çalışma koşulları hakkı, sosyal güvenlik hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı, kültürel, sosyal ve bilimsel yaşama katılım hakkı, engelliler ile ilgili hukuki ve fiili durumlar ele alındı. Raporu sunmak için Cenevre’ye gidenler arasında yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi İdil Işıl Gül, “Engellilik konusunda özellikle hükümet ve Meclis’in yaklaşımını değiştirmek için uluslararası baskının önemli olduğunu fark ettik. Bu çalışmaları yalnız Türkiye’de değil, uluslararası örgütleri de kullanarak yapmak istedik” dedi. Türkiye’nin 2003 yılında BM Ekonomik Sosyal Kültürel Haklar Sözleşmesi’ne taraf olduğunu anımsatan Gül, sözleşmeye taraf olan ülkelerin, kendi ülkelerindeki mevcut durum ile ilgili rapor sunduğunu anlattı.

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği üyesi Hakan Özgül de komitenin 18 yıldır yılda 2 kez toplandığını, toplantılarda ülkeler hakkında gerekli bilgi, raporlama, bireysel başvuru, devletlerarası dile getirerek şöyle devam etti:

“Devletler anlaşma gereği komiteye belirli zamanlarda ülkelerindeki hakların kullanımına ilişkin raporlar sunarken, sivil toplum kuruluşları da ilgili sözleşmenin komitesine ülkedeki durumu anlatmak ve devletin sunduğu raporlardaki eksiklikleri dile getirmek için ‘Gölge Rapor’ veya alternatif rapor sunar. Raporumuzda en kısa zamanda engelliliğe dayalı ayrımcılıkla mücadele eylem planı hazırlanması ve uygulanması gerektiğini, çoklu ayrımcılığa ilişkin yasal düzenlemenin yapılması, engellilerin toplumun eşit hak sahibi bireyleri olduğu yönünde bilinç arttırıcı tedbirler alınması, erişebilirliğe ilişkin standartların tamamlanması gibi taleplerimizi dile getirdik.”

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/engelleri-yikin_82415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!