Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enka, Erik Dağı’nı Tünelle Aştı Arnavutluk 100 Yıllık Rüya Gördü

Arnavutluk’un Dures kentiyle, Kosova’nın Morina sınırı arasındaki 7 saatlik yolu 3 saate indirecek otoyol üzerindeki Erik Dağı’na yapılan 5 bin 476 metrelik tünelin açılışını, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile Kosova Başbakanı Haşim Taçi birlikte yaptı.

Hürriyet Gazetesi
Enka, Erik Dağı’nı Tünelle Aştı Arnavutluk 100 Yıllık Rüya Gördü

Arnavutluk’un Dures kentiyle, Kosova’nın Morina sınırı arasındaki 7 saatlik yolu 3 saate indirecek otoyol üzerindeki Erik Dağı’na yapılan 5 bin 476 metrelik tünelin açılışını, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile Kosova Başbakanı Haşim Taçi birlikte yaptı.

Türk mühendis ve işçileri tarafından 2 yılda yapılan tünelin açılışında konuşan Berişa, 100 yıllık rüyalarının gerçekleştiğini belirterek, "Tünelin yapımını belirlenen sürede tamamlayan Türk müteahhitleri ve işçilerine teşekkür ederim" dedi. Sırbistan, Kosova, Karadağ, Makedonya’yı Adriyatik Denizi’ne bağlayan Morina-Dures otoyolu üzerinde en önemli engel olan Erik Dağı, böylece tünelle aşılmış oldu.

Berişa deldi

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, tünelin tam ortasında sembolik olarak bırakılan bölümü, eskavatör kullanarak deldi. Işığın görünmesiyle birlikte Berişa ile Kosova Başbakanı Hasim Taçi, birbirlerine sarılarak uzun süre kucaklaştı. Binlerle Arnavutluk’un NATO’ya üye olmasıyla ve otoyolun en önemli bölümü olan tünelin açılması ile ülkesinin hızlı adımlarla AB yaklaştığını anlatan Sali Berişa, "Bu tünel ve otoyol, Balkanlar’ın güvenliği için de önemlidir" dedi. Kosova’nın Başbakanı Haşim Taçi ise Arnavut ve Kosovalılar’ın eşek üzerinde geçtiği yerlerde bugün yüksek standartlı yollar yapıldığını kaydederek, "Bu yol ile Kosova kardeş ülke Arnavutluk’a bir adım daha yaklaştı. Bu yol iki komşu ülkenin ticari hayatını da önemli katkılar sağlayacak" diye konuştu.

Törene katılanlar

Tünel ve otoyolun yapımını üstlenen Enka İnşaat Onursal Başkanı Şarık Tara ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan törene eşleriyle birlikte katıldı. Törende Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefine Topali, Kosova Ulaştırma Bakanı Fatmir Limay da hazır bulundu. Törene ayrıca Doğan Holding Genel Koordinatörü Dr. Nebil İlseven ile Hürriyet’in Yazıişleri Müdürlerinden Tufan Türenç de eşiyle birlikte katıldı.

25 Haziran’da trafik başlıyor

Kosova’yı Arnavutluk’a bağlayan Morina Sınır Kapısı’nı, Arnavutluk’un Dures Limanı’na ulaşımı 7 saatten 3 saate inidirecek otoyolun bir şeridi 25 Haziran’da trafiğe açılacak. Enka İnşaat’ın Bechtel’le birlikte yürüttüğü 57 kilometrelik, 500 miyon Euro’luk dev otoyol projesinin en kritik bölümünü Erik Dağı Tüneli oluşturuyor. Morina- Dures arasındaki Erik Dağı’na açılan 5 bin 476 metre uzunluğundaki tünel, yüzde 60’ı Türk mühendis, mimar ve işçilerinden oluşan bir ekibin alın teri ile tamamlandı. Otoyol üzerinde ayrıca 80 metre yüksekliğinde 320 metre uzunluğunda olan Balkanlar’ın en büyük viyadüğü de yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enka-erik-dagini-tunelle-asti-arnavutluk-100-yillik-ruya-gordu_69429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!