Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Enka'da büyümenin lokomotifi Rusya

Enka'da büyümenin lokomotifi Rusya

Referans Gazetesi
1


nka İnşaat Genel Müdürü Haluk Gerçek, 2006 yılında gelirlerde Rusya'daki faaliyetlerin katkısıyla yüzde 13 büyüme hedeflediklerini söyledi. Gerçek, Rusya'daki işlerin iki yıl içinde iki katına çıkmasını beklediklerini ifade etti. Gerçek, 2006 yılında karayolu, boru hattı ve alışveriş mağazaları inşaatlarıyla şirketin toplam gelirlerini 3.4 milyar dolar olarak hedeflediklerini söyledi.

Enka İnşaat'ın Koç Holding'le birlikte Rusya'da 5 alışveriş merkezini de içeren 52 mağazada ortaklığı bulunuyor. Bu yıl biri alışveriş merkezi olmak üzere 20'den fazla mağaza yapacaklarını belirten Gerçek, gelecek yıl yapılacak olan 20 yeni mağaza ile birlikte geçen yıl 500 milyon doların altında olan Rusya'daki satışların 2007'de 1 milyar dolar olacağını söyledi.

Avrupa Birliği'nin yeni adaylarından olan Türkiye'ye yabancı yatırımcı akın ederken, Enka, Rusya ve Orta Asya'ya yönelmiş durumda. Moskova'da 100 bin metrekarelik işyeri inşaatı yaptıklarını söyleyen Gerçek, Moskova'da ofis kiralarının Türkiye'den dört kat fazla olduğunu ve pazarın daha cazip olduğunu söyledi. "Moskova'da iş yerleri için kuyruk var" diyen Gerçek, "Piyasada hala çok yüksek talep var, mevcut kiracılar ofislerini genişletmek istiyorlar, ayrıca yeni gelenler var" diye konuştu. Gerçek, şirketin ağırlıklı olarak Türkiye dışında faaliyet göstermesinde enflasyonu kontrol etmek için hükümetin IMF programına bağlı olarak uyguladığı politikaların altyapı yatırımlarını sınırlamasının etkisi olduğunu ifade etti.

Dağıtım ihaleleri ile ilgili
Önemli petrol ve doğalgaz ithalatçısı olan Türkiye içerideki üretimini artırmak için çabalarken, şu anda elektik santraline sahip olan Enka yeni enerji ihalelerine girecek. "Türkiye yakında bir enerji açığı yaşayacak" diyen Gerçek, Türkiye'de yeni yatırıma girecek olurlarsa bunun enerji sektöründe, yeni bir elektrik santrali yatırımı olabileceğini vurguladı.

Mart ayı sonu itibariyle 7.5 milyar dolarlık siparişlere sahip olan nakit zengini olan Enka, ayrıca özelleştirildiği zaman elektrik dağıtım ihaleleriyle ilgilenecek. Yurtdışında faaliyetlerini artırmak isteyen şirket Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki varlığını artırıyor. Şirket, halen bir su boru hattı inşa etmekte olduğu Umman'da bir de 2 milyar dolarlık tatil köyü inşaatı planlıyor ve Katar'da da bir havaalanı hangarı işine teklif verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enkada-buyumenin-lokomotifi-rusya_45404.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • enka ve koç holdıng bizim göğsümüzü kabartıyor sagolun var olun, ömür boyu başarılar dılerim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!