Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enka'dan Moskova'ya Otel

Enka'dan Moskova'ya Otel

CNN Türkwissotel'in işleteceği otele 95 milyon dolar harcandı.

Enka, Rusya'nın başkenti Moskova'da 95 milyon dolarlık otel yaptırıyor.

Hisselerinin yüzde 52'sine Enka Grubu'nun sahip olduğu Kızıl Tepeler Şirketi'nin yaptırdığı otelin işletmeciliğini ise Swissotel Grubu yapacak.

Yaklaşık 95 milyon dolar harcanan Moskova'daki otelin resmi olmayan açılışı da yapıldı.

Swissotel Moskova Müdürü Klaus Kartmann, Enka'nın her zaman iyi bir otel yapmayı planladığını ve otelin yapımında hiçbir masraftan kaçılnılmadığını belirtti.

Resmi açılış tarihini ise 1 eylül olarak açıklayan Kartmann, inşaatı hala devam eden otelin bu sürede eksiklerini gidereceklerini de açıkladı.

Kartman, dizaynı uzmanlar tarafından yapılan otelde kullanılan ahşabın yangına bir saat dayanıklı olduğunu söyledi.

Tüm odalarda internet erişimi ve çift telefon hattı bulunduğunu da belirten Kartman, personelin kıyafetinin de itinayla seçilip Singapur'dan sipariş edildiğini açıkladı.

Personelin üniformasının başka bir yerde görülemeyeceğine de dikkat çeken Kartmann, beş yıldızlı otelde bir kral dairesi, 21 'Executive Suit' ve altı suit olmak üzere toplam 235 oda bulunduğuna değindi.

Oda fiyatları konusunda 200 metrekare olan kral dairesinin hafta içi geceliğinin yaklaşık bin 500 euro, hafta sonu 2 bin euro, normal odaların fiyatının da 400 euro olacağını duyurdu.

Otelde, tüm odalarda, plazma televizyon, otel çapında kablosuz internet erişimi, faks ve müşterinin istemesi halinde odaya doğrudan telefon hattı imkanı da sunuluyor.

Otelde tüm odalarda bulunan expresso makinalarında da sınırsız miktarda ücretsiz expresso da bulunuyor.

Kartmann, odalarda perde dahil tüm sistemin yatak başındaki uzaktan kumanda merkezi tarafından kontrol edilebileceğini de açıkladı..

Taşların Endonezya'dan getirildiği otelde kullanılan mobilyaların önemli bir kısmı da Kelebek Mobilya tarafından hazırlandı.

Swissotel Moskova'da 400 personel çalışırken, deneme safhasındaki otelin ilk müşterisi Koray İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Erdoğan Turgut oldu.

Tüm masrafları Kızıl Tepeler Şirketi tarafından karşılanan oteli dünya çapında sayısı 28 olan Swissotel, cirodan alacağı yüzde karşılığında işletecek.

Kızıl Tepeler Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Işın, 1994 yılında aynı bölgede ofis yapımına başladıklarını ve otel inşaatının da o zaman gündemlerinde bulunduğunu belirtti.

Işın, 1998 yılında çıkan kriz nedeniyle otel inşaatına 2002 yılında başlayabildiklerini de açıkladı.

Otelin 35 bin metrekarelik alana kurulu olduğunu ve '95 milyon+KDV'ye malolduğunu da vurgulayan Işın, otel inşaatının yüzde 60'ını krediyle, yüzde 40'ını da öz kaynaklarından karşıladıklarını söyledi.

Enka Grubu'nun Rusya'daki yatırım miktarının 700 milyon doları geçtiğini belirten Işın, Moskova'da benzer beş yıldızlı otellerde doluluk oranının yüzde 70'in üzerinde ve otel fiyatlarının da ortalama 317 dolar olduğunu söyledi.

Işın, "Avrupa ile karşılaştırdığınızda en fazla doluluk oranı ve en pahalı oteller Moskova'da bulunuyor'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enkadan-moskovaya-otel_30722.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!