Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enka’nın Kira Geliri 303 Milyon Dolara Çıktı, Rusya 3’üncüsü Oldu

Forbes Dergisi Rusça yayınında 2006 yılında Rusya’da ticari gayrimenkul kiralayarak en fazla gelir elde eden şirketlerin listesini yayınladı.

Hürriyet Gazetesi/Sadi Özdemirb>Forbes Dergisi Rusça yayınında 2006 yılında Rusya’da ticari gayrimenkul kiralayarak en fazla gelir elde eden şirketlerin listesini yayınladı. Listede 303 milyon dolarla üçüncü sırada yer alan ENKA’nın Şeref Başkanı Şarık Tara, Rusya’daki başarının ’kurallara tam uyum, sağlam ve hızlı iş yapma yeteneğinden’ kaynaklandığını söyledi.

ENKA Grubu Şeref Başkanı Şarık Tara, Rusya’daki başarılarının ’kurallara tam uyum, sağlam ve hızlı iş yapma yeteneğinden’ kaynaklandığını söyledi. Uluslararası Forbes Dergisi bu ayki Rusça yayınında 2006 yılında Rusya’da ticari gayrimenkul kiralayarak en fazla gelir elde eden şirketlerin listesini yayımladı. Rusya genelinden 30 şirketin bulunduğu listede, Türkiye’nin Rusya’daki en büyük yatırımcı şirketi Enka, 303 milyon dolar gelirle 3’üncü sırada yer alırken İsveç’in dünya devi IKEA birinci sırada yer aldı. IKEA’nın 2007 yılındaki kira geliri 1.14 milyar dolar olacak.

İKİNCİ SIRADAKİ AZERİ: İkinci sırada ise ’Moskova’, ’Grand’, ’Elektronniy Ray na Prajskoy’ ve ’Evropeyskiy’ ticaret merkezleri dahil, toplam 1 milyon metrekareyi aşkın ticari gayrimenkulün sahibi olan Azeri kökenli Zarah İliyev’e ait Safra İnsturiments şirketi bulunuyor. İliyev’in gayrimenkullerinden kira geliri 568 milyon dolara ulaşıyor.

İYİ İŞİMİZLE BİZİ SEVİYORLAR: Enka Grubu Şeref Başkanı Şarık Tara, "Bizim Rusya’da yaptıklarımız tabii ki sadece kira meseleseli değildir. Yaptığımız işlerle bizi çok seviyorlar ama biz de çok çalışıyoruz" dedi. Rusya’da iş yapmak isteyen Türk girişimcilerine tavsiyelerde de bulunan Şarık Tara, şöyle konuştu: "Rusya’da çalışacaksanız, bütün kurallarına, geleneklerine, adetlerine tam uyum sağlamalısınız. İşlerinizi yasal açıdan tam ve eksiksiz yapmalısınız. Öyle ’işi çabuk halledeyim’ diye uygun olmayan yollara sapmamalısınız. Ruslarla da daima iyi iletişime özen göstermelisiniz. Tabii ki bazen sabırlı olmak da gerekir."

AVRUPA’DAN DAHA AVANTAJLIYIZ: Rusya’da Türk girişimcilerin, Avrupalı girişimcilere göre çok önemli avantajlara sahip olduğunu da söyleyen Şarık Tara, "Rusya’da bazı kurallar bu ülkede iş yapan insanlara saçma gelebiliyor. Mesela Avrupalılar bu durumlara tahammül edemiyor. Oysa ki Rusya’daki bazı şeyler size saçma gelse de sabretmeniz ve saygılı olmanız lazım. Çünkü her ülkede yabancılara saçma gelebilecek kurallar olabilir. İşte bu noktada Türkler olarak bizler daha toleranslıyız ve o nedenle de Rusya’da Avrupalılara göre daha başarılı olabiliyoruz" dedi.

GEÇEN YILKİ DURUM: Forbes dergisinin geçen yıl da yayımladığı listede en yüksek kira geliri elde eden şirketler sıralamasında Enka, 2005 yılındaki 325 milyon dolar gelirle yine 3’üncü olmuştu. IKEA, 430 milyon dolar ile ikinciydi. Azeri Zarah İliyev ise 460 milyon dolarlık gelirle birinciydi.

Abramoviç 22’nci olabildi
Forbes’in "Rusya’da En Çok Kira Geliri Elde Edenler" listesinde, "Çayka Plaza"nın da sahibi olan, BIN Grup 184 milyon dolar gelir ile dördüncü sırada yer aldı.

21 milyar dolarlık servetiyle dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan İngiliz Chelsea Kulübü’nün sahibi, Rus işadamı Roman Abramoviç ise listede ancak 22’inci olabildi.

Listede yer alan 30 şirketin gelirleri üzerinden yapılan hesaplamada Rusya’daki ticari gayrimenkul kiralarından elde edilen toplam gelirin 3.9 milyar dolara yaklaştığı kaydedildi.

Moskova’daki ticaret merkezlerinin metrekaresi 400 doları bulan kira bedeliyle Londra hariç Avrupa başkentlerinden iki kat daha pahalı olduğu ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enkanin-kira-geliri-303-milyon-dolara-cikti-rusya-3uncusu-oldu_51895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!