Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Entelektüel Kurum, Müze Arazisine Konmaz

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tarih Vakfı’nın saray kompleksinde bulunan binaları boşaltmamasının "rant meselesi" olduğunu söyledi. Prof. Ortaylı, "Entelektüel bir kuruluş, yani bir aydın kuruluşu, bir bilim kuruluşu olan yer, öyle müze arazisine konmaz" dedi.

Hürriyet Gazetesi/Şenel COŞKUNER
Entelektüel Kurum, Müze Arazisine Konmaz

opkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tarih Vakfı’nın saray kompleksinde bulunan binaları boşaltmamasının "rant meselesi" olduğunu söyledi. Prof. Ortaylı, "Entelektüel bir kuruluş, yani bir aydın kuruluşu, bir bilim kuruluşu olan yer, öyle müze arazisine konmaz" dedi.

THY’nin tarifeli uçağıyla bir konferansa katılmak üzere dün İstanbul’dan Köln’e giden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Darphane binalarının boşaltılması gerektiğini belirten Prof. Ortaylı, orada şehir müzesi yapılamayacağını söyledi. Prof. Ortaylı, 12 yıldır müzeyle ilgili ayrıntılı bir proje hazırlanmadığını belirterek "Kaldı ki o sahanın içinde Maliye Bakanlığı’nın kıymetli kağıt matbaası var. Orada nasıl müze kuruyorlar? Bu bir rant meselesidir. Bunlar eğer entelektüel bir kuruluşsa, ki öyle olduğunu zannediyorduk. Ben de vakfın kurucularındanım. Burayı terk etmeleri lazım" diye konuştu.

Müzeye verilmeli

Tarih Vakfı’nın İstanbul’da yeni bir bina almasına destek olabileceklerini söyleyen Prof. Ortaylı, geceleri toplantı ve düğünlerin yapıldığı binaların önüne dökülen çöplerin tüm araziye yayıldığını anlattı. Prof. Ortaylı, bazı yerleri yıkılmak üzere olan binaların bir an önce Topkapı Sarayı Müzesi’ne teslim edilmek üzere bakanlık tarafından restore edilmesi gerektiğini söyledi.

Müsteşarın kararı
1995’te Kültür Bakanlığı’ndan bir müsteşarın aldığı yanlış kararla binaların Topkapı Sarayı Müzesi’nden alındığını belirten Prof. Ortaylı, şunları söyledi:

"İyi niyetle yaptı herhalde ama bilgisizlik. Müzenin içinden müzeye ait bir alan alınıp başkasına verilmez. Topkapı Sarayı sizin zannettiğiniz gibi uçsuz bucaksız bir mekan değil. Uçsuz bucaksız olan bahçeleri. Şehrin içinde bir ciğer vazifesi görüyor. Ama binalar hiç de o kadar fazla değil. Osmanlı Sarayı mütevazı bir kuruluş, o kadar büyük oda ve salonları yok. Müzenin atölyeleri yok, kütüphanesi yok, halka açık seminerler yapmaya yerleri yok. Buraları onun için kullanacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/entelektuel-kurum-muze-arazisine-konmaz_52581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!