Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Er Meydanında Heykel Komedisi

Edirne'de, son 3 yılın Kırkpınar ağası Adem Tüysüz, belediye izin vermemesine rağmen heykelini dikti. Belediye de 150 bin YTL teminat ödemeyen Tüysüz'ün heykelini dozerle yıktı.

Milliyet Gazetesi/Fırat Keskinkılıç / Ali Can Zeray
Er Meydanında Heykel Komedisi

dirne'deki 646'ncı Tarihi Kırkpınar Güreşleri'ne heykel krizi damgasını vurdu. Kırkpınar'ın son 3 yıldır ağası olan Adem Tüysüz, belediye tarafından izin verilmemesine rağmen Sarayiçi'ne gece yarısı heykelini dikti. Sabah saatlerinde heykeli gören belediye ekipleri yıkmak için harekete geçti.

Ağa Tüysüz, heykelin üzerine çıkarak yıkım ekiplerine uzun süre direndi, ancak daha sonra indirildi. Özel yapım heykel bir kamyonla belediyenin deposuna götürülürken, altındaki mermer kaidesi kepçelerle yerle bir edildi. Yıkım çalışmalarına direnen ağa Tüysüz ve kardeşi kısa süreli gözaltına alındı.

Er meydanında gerginliğe neden olan heykel krizi 2 ay önce başladı. Edirne Belediye Meclisi, Kırkpınar'da 3 yıl art arda ağalık yapanların Sarayiçi'ne heykellerinin dikilmesi yönünde 3 yıl önce karar almıştı. Ancak belediye meclisi 2 ay önce ağa heykellerinin dikilmesi için 'Edirne'ye hizmet' şartı da getirdi. Son Kırkpınar ağası Adem Tüysüz'ün de Edirne'ye hizmet etmediği gerekçesiyle heykelinin dikilmemesi yönünde karar alındı.

'Teminat yoksa heykel de yok'
Gece yarısı diktiği heykeli kaldırılan Kırkpınar ağası Tüysüz, "Heykelimi dikmemek için özel meclis kararı aldılar. Edirne'ye kreş yapmam için zorlandım" dedi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Eğer ağa bize 150 bin YTL teminat vermezse kesinlikle heykelinin dikilmesine izin vermeyiz" diye konuştu.
150 bin YTL'lik teminatı yatıran Tüysüz'ün heykeli bugün yeniden dikilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/er-meydaninda-heykel-komedisi_55004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!