Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Erbil Kalesi'ne 35 Milyon Dolarlık Restorasyon

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması beklenen Erbil Kalesi'nin dış duvarlarıyla kale içindeki eski evler ve yapılar, aslına uygun restore edildi. Kaleye sonradan eklenen ve tarihi dokuya zarar veren yapılar yıkıldı.

yapi.com.tr / AA
Erbil Kalesi'ne 35 Milyon Dolarlık Restorasyon

Irak'taki tarihi Erbil Kalesi'nin çehresi 4 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmasıyla değişmeye başladı. Tarihi kaynaklara göre 6 bin yıllık geçmişe sahip kalenin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için Erbil Valiliği'nin 2010'da başlattığı restorasyon çalışması devam ediyor. Kalenin dış duvarlarıyla kale içindeki eski evler ve yapılar, aslına uygun restore edildi. Sonradan eklenen ve orijinal dokuya zarar veren yapılar ise yıkıldı.

Erbil Kalesi'ni Yeniden Canlandırma Komisyonu Başkanı Dara Yakup, mekanın en kısa zamanda ziyaretlere açılması için çalışmaların tüm hızıyla sürdürüldüğünü söyledi. UNESCO yetkililerinin gözetiminde kaleye sonradan eklenen betonarme yapıların yıkıldığını ifade eden Yakup, "Kalenin yıkılan güney kapısının yerine 1950'de eski dokuya dikkat edilmeden farklı bir kapı inşa edilmişti. UNESCO yetkilileri, bu kapının yıkılmasına karar verdi. Bunun üzerine güney kapısı, eski orijinal yapısına göre tekrardan inşa edildi" dedi. Restore için Erbil Valiliğinin 35 milyon dolar harcadığını aktaran Yakup, kaledeki çalışmanın tamamlanması ve turizme açılması için birkaç yıla daha ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

Erbil Kalesi'ni Yeniden Canlandırma Komisyonu'nun internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre kalede farklı zamanlarda Kürt, Türkmen, Arap ile az sayıda Yahudi ve Hristiyan yaşadı. Kale yerleşkesi Tophane, Saray ve Tekkiye olmak üzere 3 ana mahalleye ayrılmıştı. Saray Mahallesi'nde Türkmen Çelebi ailesi ile zenginler; Tekkiye'de Kadiri tarikatına bağlı dervişler kalıyordu. Tophane Mahallesi'nde ise genellikle çiftçi ve sanatkarlar oturuyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erbil-kalesine-35-milyon-dolarlik-restorasyon_120641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!