Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ercan Havaalanı Yenilenecek

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Ercan Havaalanı'nın yap-işlet devret modeliyle 20-25 yıllığına özel bir firmaya verileceğini, yeni yılın ilk aylarında bu yönde ihaleye çıkılacağını bildirdi. Yenilenecek Ercan Havaalanı'nın ön projesini Anadolu Ajansı ile paylaşan Saner, artan yolcu kapasitesi ve KKTC'nin giderek güçlenen

yapi.com.tr / AA
Ercan Havaalanı Yenilenecek

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Ercan Havaalanı'nın yap-işlet devret modeliyle 20-25 yıllığına özel bir firmaya verileceğini, yeni yılın ilk aylarında bu yönde ihaleye çıkılacağını bildirdi.
Yenilenecek Ercan Havaalanı'nın ön projesini Anadolu Ajansı ile paylaşan Saner, artan yolcu kapasitesi ve KKTC'nin giderek güçlenen konumu dolayısıyla Ercan Havaalanı'nın yeniden dizayn edilmesinin şart olduğunu söyledi.
    
Saner, Ercan Havaalanı'nın 1 milyon yolcu kapasitesinde yapıldığını, inşaatlarla 2 milyon kapasiteye çıkarıldığını, geçen süre içinde Ercan'dan KKTC'ye giriş çıkış yapan yolcu sayısının 2 milyona yaklaştığını, mevcut kapasitenin, artan yolculara hizmet vermede bazı aksamalara yol açtığını belirtti. Aksaklıkların giderilmesi için bazı çalışmalar yapıldığını, ancak bu çalışmaların artan yolcu trafiğinde yetersiz kalacağını ifade eden Saner, Ercan Havaalanı'nın, hem KKTC'nin konumunun giderek güçlenmesi ve dünyadaki uluslararası havaalanı konumuna gelmesi hem de uluslararası havaalanlarında bulunan her türlü hizmetlerin sunulabilmesi için yeniden dizayn edilmesinin şart olduğunu vurguladı. 152 bin metrekare büyüklüğünde, 8 körüklü, 8 milyon yolcuya hizmet verebilecek; ikinci bir pist de yapılarak, bir kilometre uzunluğunda apronla yeni Ercan'ın dizayn edileceğini anlatan Saner, ''İşletme hakkı devri şeklinde, yap-işlet-devret modeliyle özel bir firmaya 20-25 yıllığına verilmesi tarafımızdan planlanmaktadır'' dedi.
    
Saner, ihale çalışmasının son noktaya geldiğini yeni yılın ilk aylarında ihaleye çıkılacağını bildirerek, Ercan'ın ülkenin adına yakışır, en iyi hizmet verecek bir havaalanı olacağını kaydetti. Ekim ayında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım'la, Ercan Havalanı'nda görüş koşullarının uygun olmadığı durumlarda, uçakların rahatlıkla iniş kalkış yapacağı aletli iniş sisteminin temelini attıklarını anımsatan Saner, 3 milyon TL'lik bu yatırımla Ercan'ın altyapısının güçlendirildiğini, Haziran 2012'de teslim edilmesi hedeflenen projeyi, müteahhidin Nisan 2012'de teslim etmeyi taahhüt ettiğini belirtti.

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/ercan-havaalani-yenilenecek_90260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!