Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erciyes, Türkiye'nin ‘Alpler’i Oluyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu Erciyes Projesi, büyük adımlarla ilerliyor. Yaklaşık 250 milyon avro harcama ile Erciyes Dağını dünyanın önemli kış turizmi merkezlerinden biri haline getirecek proje için şimdiden 100 milyon lira harcandı.

yapi.com.tr / AA
1 Erciyes, Türkiye'nin ‘Alpler’i Oluyor

Fotoğraf: Tevfik Işık

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu Erciyes Kış Turizm Merkezi Projesi, büyük adımlarla hedefe ilerliyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında çalışmaları başlatılan proje, belediyeye tahsis edilen 26 milyon metrekarelik arazide, Erciyes Dağı'nın dünyanın en önemli kış turizmi merkezlerinden biri haline getirmek için hızlı bir şekilde devam ediyor.

Yoğun bir teknik çalışmanın ardından bu yıl başlarında yapılan ihalelerle fiili olarak uygulanmaya başlanan projenin ilk etabında 6 sosyal tesis, 6 mekanik tesis, karlama üniteleri, elektrik hatları, kanal ve su hatları ile kayak pistleri yapımı işleri hummalı şekilde sürdürülüyor.

Projenin hayata geçirilmesi için Erciyes Dağı, adeta karış karış incelendi. Avusturya firması ATC'nin hazırladığı projenin aynen uygulanması için yoğun gayret gösteriliyor. Bu kapsamda, dağın 75 bin metrekarelik bölümü adeta çelik ağlarla örülüyor. Mekanik tesisler, sosyal tesisler ve kayak pistlerinin yapımında kullanılması için dağın 2 bin 500-3 bin metre yüksekliğe kadar olan bölümlerinde 35 kilometre yol yapıldı.

Mevcut kayak pistlerinin bulunduğu bölgenin haricinde dağın şehir merkezine bakan kuzey yamacında teleferik sistemleri yapımı devam ediyor. Avusturya firması yetkililerinin de görev aldığı çalışmalarda, dağın dik yamaçlarına 20-25 metre yükseklikte dev direkler dikiliyor. Modern teleferik sistemleri için şimdiden 4 milyon vida sıkıldı.

Karlama üniteleri ise İtalyan firma tarafından yerleştiriliyor. Üç aşamada bitirilmesi planlanan projenin ilk etabı gelecek yıl tamamlanacak. Kayak merkezindeki mevcut 7.2 kilometrelik mekanik tesis uzunluğu, ilk etapta 17.5 kilometreye son aşamada ise 35 kilometreye çıkarılıyor. Halen 9 kilometre olan mevcut kayak pisti uzunluğu ise ilk etapta 59 kilometreye, son aşamada ise 160 kilometreye ulaştırılıyor. Mekanik tesis sayısı ilk etapta 11'e ve proje sonlandığında 20'ye çıkıyor.

2011 yılı ortalarında ilk etabın tamamlanmasıyla dağın büyük bölümü teleferik sistemleri, karlama üniteleri, sosyal tesisler ve kayak pistleri ile örülmüş olacak. Her mekanik tesisin başlangıç ve bitiş noktalarına sosyal tesisler yapılacak. Birbirine bağlanan teleferik sistemleri ile kayak severler 75 bin metrekarelik alanda birbirine bağlantılı pistlerde kayak zevkini doyasıya yaşayabilecek.

Kayak pistleri, hem amatör kayakçılara, hem de profesyonel kayakçılara hizmet verebilecek özelliklerde olacak. Türkiye'nin en uzun teleferik sistemleri ile 3 bin 300 metre yüksekte kayak yapabilmeyi sağlayacak en yüksek rakımlı kayam pistleri de Erciyes'te olacak.

Türkiye'nin ‘Alpler’i olacak

Erciyes Dağı'nın dünyanın en önemli kış turizmi merkezlerinden biri haline getirmesi hedeflenen proje tamamlandığında hesaplamalara göre 5 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Kayak merkezindeki yıllık konaklama sayısı 800 bine çıkarılacak.

Tamamı 250 milyon avroya mal olması planlanan proje yıllık doğrudan 100 milyon avro ve dolaylı olarak 100 milyon avro gelir sağlayacak. Böylece, bir anlamda bu büyük yatırım kendisini 2,5 yılda amorti edebilecek.

Yapay karlama üniteleri ile 1 milyon 700 bin metrekarelik alan kayak için uygun hale getirilecek. İlk etapta 10 adet karlama makinesinin devreye gireceği karlama üniteleri için dağın yüksek kesimlerinde yapay gölet oluşturulacak.

Erciyes, bu proje ile sadece kış turizmine de hizmet etmeyecek. Yaz aylarında dağın kongre merkezi haline gelmesi için içinde farklı büyüklüklerde salonlar barındıran büyük bir kongre merkezi yapılacak. Ayrıca, yaz aylarında futbol takımlarının kamp yapabilmesi için merkezler oluşturulacak. Erciyes Dağında kış aylarında 16 ve yaz aylarında 13 farklı turistik, kültürel veya sportif aktivite düzenlenebilecek.

Büyükşehir Belediyesi, projenin altyapısı için ve bugüne kadar yapılan çalışmalar için 100 milyon lira harcama yaptı. Gelecek yıl sona erecek ilk etap çalışmalarının ardından özellikle konaklama tesisleri için özel sektörün yatırım yapması sağlanacak.

Yabancı yatırımcıların da yakından ilgilendiği proje için Kültür ve Turizm Bakanlığı da 50 milyon avroluk katkı yapmaya hazırlanıyor. Bu katkı ile projenin ikinci etabının hızlanacağı belirtiliyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/erciyes-turkiyenin-alpleri-oluyor_83828.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Türkiiye yüksek rakımlı bir ülkedir. 120 adet 3 bin metrenin üzerinde dağa sahiptir ve bu dağlar ülkenin doğu, kuzey, batı ve güneyine dağılmıştır. Kayseri, Türkiye'de ilk kez Avrupa Alpleri standardında bir dağ geliştirme projesi gerçekleştirmektedir. Bu projeyi Kayseri belediyesi, Avusturya Alpleri deneyimi olan firmalarla yürütmeye karar vermekle akıllılık etmiştir. Türkiye'nin dağ geliştirme projelerine Kayseri örneği bir başarı hikayesi olarak öncülük edecektir. Dağ geliştirme projelerini, Fransa'daki Courchevel, İtalya'daki Madonna Di Camgiglio, Avusturya'daki Leh ve İsviçre'deki Verbier'i çok iyi etüd ettikten sonra uygulamaya koymalıdır. Dağ geliştirme projeleri Doğu Anadolu ve Orta Anadolu'nun gelişmesinde ve zenginleşmesinde lokomotif görevi yapacaktır. Dağ Geliştirme projelerini sadece kış mevsimi olarak değil 4 mevsim olarak ele almalı ve önümüzdeki 10 yıl içinde dağlarımızı 8 milyon kişinin ( yabancı ve yerli) ziyaret edeceğini (nüfusun %10' kadar) düşünerek fizibilite raporları hazırlanmalıdır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!