Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdemir Genel Müdürü Dervişoğlu: Dünya Çelik Sektöründe Oluşan Fiyat Dalgalanmaları Bizimde Fiyatlarımıza Yansıyor

Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu, son zamanlarda çelikte görülen fiyat artışının dünya çelik sektöründe oluşan

Dünyab>Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu, son zamanlarda çelikte görülen fiyat artışının dünya çelik sektöründe oluşan fiyat dalgalanmalarından kaynakladığını belirti.
Dervişoğlu, Çin'in sürekli artan talebinin yanı sıra Avrupalı üreticilerin üretimi kontrol altında tutma çabalarının etkisiyle, talep lehine bozulan arz-talep dengesinin dünya çelik piyasalarında iki yıla yakın bir süredir yukarı yönlü bir fiyat hareketinin yaşanmasına neden olduğunu ifade etti.
Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şirketimiz son zamanlarda, dünya yassı çelik pazarlarındaki fiyat artışlarının hız kazanması ve bu gelişmelerin doğal olarak yurt içi piyasaya yansıması karşısında, olası yanlış değerlendirmeleri önlemek için, kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacını duymuştur.

Çin'in sürekli artan talebinin yanı sıra Avrupalı üreticilerin üretimi kontrol altında tutma çabalarının etkisiyle, talep lehine bozulan arz-talep dengesi, dünya çelik piyasalarında iki yıla yakın bir süredir yukarı yönlü bir fiyat hareketinin yaşanmasına neden olmaktadır. Arz-talep dengesinden kaynaklanan böyle bir yükseliş trendi içerisinde iken, kömür, cevher, hurda ve slab gibi sektörün ana girdilerini oluşturan hammadde ve yarı mamul fiyatlarının özellikle yılın son çeyreğinden itibaren hızla yükselmesi ve bu arada navlun ücretlerinin de artması, üreticiler üzerinde alışılmışın dışında bir maliyet baskısı oluşturmuş ve yassı çelik fiyatlarındaki artışı destekleyerek son aylarda hız kazanmasına yol açmıştır.

Bu global gelişmeler, doğal olarak tamamen dış rakiplere açık bir pazar niteliğinde olan yurt içi pazarda da etkisini göstermiş ve Ülkemizin yassı çelik ithalatında en büyük paya sahip olan ve rekabetçi fiyatlarıyla bilinen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkelerinin fiyatları dahi 2003 yılının başından günümüze kadar sıcak haddelenmiş mamullerde yüzde 28; soğuk haddelenmiş mamullerde yüzde 27 oranında artış kaydetmiştir. Aynı dönemde ERDEMİR mamullerindeki fiyat artışları ise sıcak ve soğuk haddelenmiş mamullerde sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 24 oranlarında olmuştur. Girdilerinin büyük bir bölümünü yurt dışından sağlayan Şirketimiz fiyatlarındaki değişiklikleri zorunlu olarak dünya pazarlarındaki değişimler paralelinde gerçekleştirmektedir. Şu andaki mevcut fiyat seviyelerinde dahi girdi fiyatlarındaki aşırı yükselişten dolayı karlı üretim yapmak imkansız hale gelmiştir.


Nitekim, cevher fiyatları yüzde 18 artarken, kömür fiyatları 60 dolar/ton'dan 100 dolar/ton'a; hurda fiyatları 120 dolar/ton'dan 260 dolar/ton'a; slab fiyatları ise 220 dolar/ton'dan 300 dolar /ton'un üzerine çıkmıştır. Diğer yandan navlun fiyatlarında ton başına 26 dolara varan büyük artışlar olmuş, piyasalarda cevher ve kömür tedariki çok zor hale gelmiştir. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen, Şirketimiz müşterilerine bu maliyet artışlarını mümkün olduğunca asgari düzeyde yansıtma çabası içerisindedir.

Gelişen Ülkemizin ihtiyaçlarına ve özellikle ürünlerimizin kullanıcısı durumunda olan imalat sanayi sektörlerinin beklentilerine göre yeni yatırımlarını yönlendiren Şirketimizin, gerek bu yatırımların finansmanında gerekse üretimini sürdürmek için demir cevheri, koklaşabilir taş kömürü, ferro-alyaj, slab, merdane vb. hammadde, yarı mamul ve malzeme temininde büyük ölçüde yurt dışı kaynakları kullanma gereksiniminde olması, fiyatlarımızı belirlerken global pazar şartlarına göre hareket etmemizi zorunlu kılmaktadır.

Şirketimiz, dünyada yaşanan çelik sıkıntısı nedeniyle taleplerini ERDEMİR'e yönelten sanayicilerimizin her zaman yanında olmuş, 2004'ün ilk çeyreğinde iç piyasanın artan ihtiyacını azami ölçüde karşılayabilmek amacıyla ihracat programını revize etmiştir.

Türk sanayisindeki öncü konumumuzun bilinci içerisinde yeni planladığımız yatırımlarla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimizle birlikte, karşılıklı kazanç ilkesi çerçevesinde, Ülkemiz sanayisini daha ileri noktalara taşıma konusundaki inancımız devam edecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemir-genel-muduru-dervisoglu-dunya-celik-sektorunde-olusan-fiyat-dalgalanmalari-bizimde-fiyatlarimiza-yansiyor_8748.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!