Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood
İLİŞKİLİ HABERLER

Erdemir'de Arcelor Çağrısı

Erdemir İçin Konuşmaya Çok Az Kaldı

Erdemir İçin Konuşmaya Çok Az Kaldı

Referans Gazetesi/Necla DALANb>OYAK, Erdemir'de Arcelor ile yaptığı ortaklık için Rekabet Kurulu'nun kararını bekliyor. Kurul, Borçelik'te de yüzde 40 payı olan Arcelor'un, OYAK ile ortaklığının sektörde hakim durumunu güçlendirip güçlendirmeyeceğine bakacak. OYAK Genel Müdürü Ulusoy ise, 'Ne yaşadıysak anlatacağım' dedi.

Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'in yüzde 49.3'lük hissesini özelleştirme ihalesinde 2 milyar 770 milyon dolara alan, geçen ay da dünya çelik devi Arcelor ile ortaklık için anlaşan OYAK Grubu, Rekabet Kurulu'ndan (RK) çıkacak kararı beklemeye başladı. RK'nın, Erdemir'in ana hissedarı olacak şekilde Ataer isimli bir şirket kuran ve bunun yüzde 41'ini Arcelor'a devredecek olan OYAK Grubu'nun; Türkiye'de Borçelik'te de yüzde 40 hissedar olan Arcelor ile ortaklığının sektörde hakim durumunun güçlendirmesinin söz konusu olup olmayacağını inceleyecek.

RK incelemesinde, Arcelor'un İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören Erdemir hisselerinin yüzde 5.07'sini elinde bulundurması ve OYAK'ın ortak olduğu Renault fabrikasına mal vermesi de, önemli başlıklar olarak ele alınacak.

Erdemir kanadında, RK'dan ortaklığı engelleyici bir karar çıkması beklenmiyor. Erdemir'in üst düzey yöneticilerine göre Ataer şirketinin yüzde 41'inin Arcelor'a verilecek olması, Erdemir'de doğrudan sahiplik yaratmayacağı için, ortaklığa engel teşkil etmeyecek. Yöneticiler, "RK'nın kararını bekliyoruz, ama olumsuz bir karar çıkacağı görüşünde değiliz. OYAK-Arcelor ortaklığında doğrudan sahiplik söz konusu değil. Kurulan şirketin yüzde 41'i devrediliyor ve bu da sahiplik hakkı vermez. Erdemir, statü olarak zaten birçok üründe tekel konumunda. Bazı ürünlerde payımız yüzde 50-60'a varıyor. Belki orada bir detaylı inceleme olabilir, fakat RK'dan engelleyici bir tavır çıkmasını beklemiyoruz" diye konuştular.

Coşkun Ulusoy: Neticeyi bekliyoruz
RK'dan Arcelor ile ortaklığa onay çıkmaması halinde, OYAK'ın yoluna devam etmemesi için bir sebep olmadığına da dikkat çeken Erdemir yöneticileri, "OYAK'ın Erdemir'i devralmasıyla ilgili bir sorunu yok. Sadece yanına ortak alıp devralmak istiyor. Eğer onay çıkmazsa bu işten vazgeçecek değil. Yoluna devam eder" dediler.

OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy ise, gelişmeler karşısında susmayı tercih ediyor. RK'nın kararını beklediklerini söyleyen Ulusoy, Referans'a yaptığı açıklamada, "Daha önce, 'günü gelince konuşacağım' diye yazılı bir beyanatta bulundum. Bu beyanatım hala geçerli. O zaman da söylediğim gibi, günü gelince konuşacağım. Geniş bir toplantı yaparak, ne düşündüysek, neler yaşandıysa hepsini anlatacağım. O güne de çok zaman kalmadı. Önce RK'dan neticeyi almamız lazım. Şu anda konuşacak birşey yok ortada. Şimdilik verdiğim sözün arkasında durayım" dedi.

Cirosu 30 milyar euro
Bu arada 2002'de İspanyol Aceralia, Lüksemburg'lu Arbed ve Fransız Usinor gruplarının birleşmesi ile oluşan Arcelor'un cirosu 30 milyar euro düzeyinde. Şirketin 60 ülkede 94 bin çalışanı bulunuyor ve yılda 47 milyon ton çelik üretimi yapıyor. Arcelor, Türkiye'deki faaliyetlerini, paslanmaz çelik, yassı çelik ve dağıtım-işleme ticaret çeliği alanlarında sürdürüyor. Arcelor'un, Borusan'la ortak olduğu Borçelik, yassı çelik üretiyor. Arcelor, Ford Otosan, Oyak Renault, Toyota ve Tofaş gibi otomotiv üreticilerinin çelik ihtiyacını karşılıyor. Başta Arçelik olmak üzere elektrikli ev aletleri alanında faaliyet gösteren şirketlerin de tedarikçisi konumunda.

OGG'ye izin verilmemişti
Rekabet Kurulu, Erdemir'deki yüzde 46.12'lik kamu hissesinin blok satış ihalesine en yüksek teklifi veren OYAK'a, Kasım 2005 sonunda vize verdi. Kurul, Erdemir'in, 2 milyar 770 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren OYAK'a devrinde sakınca görmedi. 2 milyar 760 milyon dolar ile ikinci en yüksek teklifi veren TOBB önderliğinde sanayicilerin oluşturduğu Ereğli Ortak Girişim Grubu'na (OGG) ise onay çıkmadı. Kurul, içinde birçok çelik şirketinin yer aldığı girişimin, bağımsız bir iktisadi varlık olarak ortaya çıkan bir ortak girişim grubu olmadığına ve rekabeti sınırlayıcı işbirliği anlaşmasına dikkati çekip, vize vermedi. Üçüncü yüksek teklifi veren Rus Novolipetks Open Joint Stock Comp. Iron and Steel Corp.'a devir ise, uygun bulundu. Şartnamesi gereği, Özelliştirme İdaresi Başkanlığı'nın yüzde 46.12'sini blok sattığı Erdemir'in, Türkiye Kalkınma Bankası'na (TKB) ait olan hisseleri de OYAK tarafından aynı değerle alınacak. TKB payı ile birlikte Erdemir'in yüzde 49.29 hissesi için OYAK, toplam 2 milyar 960 milyon 391 bin dolar ödeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemir-icin-konusmaya-cok-az-kaldi_40280.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!