Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Erdemir'de Arcelor Çağrısı

Erdemir'de Arcelor Çağrısı

Sabah Gazetesi
Erdemir'de Arcelor Çağrısı

rcelor'un Oyak'la ortaklığı sonrası, Erdemir'deki hissesi yüzde 25'i aşacağı için, şirkete çağrı yükümlülüğü doğuyor. Rekabet Kurulu onayı ile Oyak ile ortak olacak Arcelor'un kontrol edeceği Erdemir hissesi yüzde 25'i aşıyor. SPK mevzuatına göre bu oran çağrı yapılmasını gerektiriyor.

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Erdemir'de ortaklık için Arcelor ile anlaştıktan sonra gözler Rekabet Kurulu'na çevrilmişti. Ancak ortaklığın Sermaye Piyasası Hukuku'nu etkileyen yönü gözlerden kaçtı. Herkesin unuttuğu nokta ise çağrı yükümlülüğü doğuyor olması. Çünkü Arcelor'un doğrudan ve dolaylı Erdemir hissesi oranı bu işlem ile birlikte yüzde 25'i aşıyor. Bu da Sermaye Piyasası Kurumu Seri:IV, No:8 Tebliği'nin 17'nci maddesine göre çağrı yükümlülüğü gerektiren haller arasında sayılıyor. Çalışanlarının Türkiye'nin tek taş pırlanta yüzüğü adını verdikleri Erdemir özelleştirme ihalesinde şirketin yüzde 46.12 payı satılmıştı. İhalede Oyak 2 milyar 770 milyon dolar ile en yüksek teklifi verdi. Satış şartnamesine gore yüzde 3.17'lik Türkiye Kalkınma Bankası payının da ihaleyi kazanan şirket tarafından satın alınması gerekiyor. Bu durumda alınan hisse oranı yüzde 49.29 ve ödenecek bedel de 2 milyar 960 milyon dolara ulaşıyor.

% 26 hisseyi kontrol ediyor
En yüksek teklifi veren Oyak ihale sonrasında yanına güçlü bir ortak almak için kolları sıvadı. Oyak, Atatürk'ün Ata ve Erdemir'in Er hecelerini yanyana gelmesiyle oluşan Ataer ismini kurduğu şirkete verdi. Ataer Oyak'a ait Erdemir hisselerini kontrol edecek. Arcelor ile ortaklıkta anlaşan Oyak Ataer'in yüzde 41'lik hissesini dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi olan Arcelor'a devrediyor. Devir sonrasında Arcelor Erdemir'in yüzde 20.2'sine ortak hale geliyor. Bu noktaya kadar hiçbir problem görünmüyor. Ancak herkesin gözden kaçırdığı nokta Erdemir'in elindeki Erdemir hisseleri ve Arcelor'un elinde tuttuğunu açıkladığı Erdemir hisseleri. Ereğli Demir Çelik borsada işlem gören kendi hisselerinden yüzde 3.07'sini elinde bulunduruyor.

Arcelor borsadan hisse toplamış
Bu durumda Oyak'ın kontrol edeceği Erdemir hissesi yüzde 49.29 değil yüzde 52.36'ya ulaşıyor. Aynı şekilde Arcelor'un payı da yüzde 21.46'ya yükseliyor. Arcelor da borsada Erdemir hisseleri toplamış durumda. Arcelor'un resmi açıklamasına gore bu hisselerin oranı yüzde 5. Böylece Arcelor'un Oyak ile ortaklık yapması sonrasında doğrudan ve dolaylı olarak kontrol edeceği Erdemir hissesi yüzde 26.46'yı buluyor. Bu oran da çağrı yükümlülüğü gerektiriyor.

Prof. Dr. Aydın AYAYDIN

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemirde-arcelor-cagrisi_40354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!