Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdemir'de Hedef 7 Milyon Ton Yassı Çelik Üretimi

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Ticaret AŞ (Erdemir), 2007 yılında 7 milyon ton yassı çelik üretmeyi hedefliyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Oda

Dünyab>Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Ticaret AŞ (Erdemir), 2007 yılında 7 milyon ton yassı çelik üretmeyi hedefliyor.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) organizasyonuyla metal sektöründeki sorunların masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Recai Berber, 'Toplam talep şu anda 6 milyon ton civarında. Biz, bunun ancak 3 milyon tonunu üretebiliyorduk. Bunu da revize ettik. Aynı zamanda İskenderun Demir Çelik Fabrikaları da 2001 yılında bize devredildi. Orada da değişimler sürüyor, yassı mamule dönüşüm yatırımları devam ediyor. Hedefimiz; 2007 yılına kadar, 3 milyon ton olan Erdemir'in kapasitesini, grup olarak Erdemir İskenderun ve Romanya tesislerimizle birlikte 7 milyon tonun üzerine çıkarmak. O zamana kadar, bizim sanayicimizin ihtiyacı da sürekli artıyor, talep muhtemelen 10 milyon tonlara yükselecek. Ama ihtiyacın önemli bir bölümünü karşılayabilecek bir konuma geleceğiz'' dedi.

Aynı toplantıda konuşan Erdemir Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu, "2003 yılının ilk altı ayında üretim miktarımız, ülke ihtiyaçları göz önüne alınarak belirtilen hedefe ulaşacağımızı göstermiş ve 2002 yılının ilk yarısına göre yüzde 24 artışla 1 milyon 773 bin ton olmuştur. Bununla birlikte yurtiçi talebe rağmen kazanılmış ihracat pazarlarında kalıcı olmayı hedefleyen şirketimiz, 2003 yılının ilk yarısında, başta ABD ve Çin olmak üzere çok sayıda ülkeye toplam 216 bin tonluk ihracat gerçekleştirmiştir" dedi.

Yeni atılımlar

Liman ve deniz yolunun daha çok kullanılması, Erdemir'in ulusal demiryolu şebekesine bağlanması, limanı, stok alanları ve modern tesisleri ile müşterilerine daha etkili hizmet verebilecek global ve lokal çelik servis merkezleri oluşturmak için çalışma içerisinde olduklarını anlatan Dervişoğlu, "Müşterilerimizin Erdemir'i kendilerine çözüm ortağı olarak görmesini istiyoruz. Müşterilerimiz, ihtiyaç duydukları anda teknik ve teknolojik deneyimlerimizle yanlarında olduğumuzu unutmamalıdırlar" diye konuştu.

Ucuz ve kalitesiz çeliğe dikkat

Erdemir Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu yılın ilk yarısında başta ABD ve Çin olmak üzere çok sayıda ülkeye 216 bin ton ihracat yapıldığına işaret ederek, şunları söyledi: ''Erdemir müşteri talepleri doğrultusunda bir ilki daha gerçekleştirdi. Daha önceleri 25 mm. kalınlığında, 1500 mm. genişliğinde mamul, LKK, L adı altında (en uzun 12 metre) levha olarak üretilirken, yapılan çalışmalar sonucunda, aynı ebatlarda, 3 bin 237 kalite ve 48 metre boyunda rulo (bobin) üretilmiştir. Bir diğer olumlu gelişme, dünya markası Toyota firması tarafından Soğuk Bobin Hazırlama ve Dilme Hattı'nda yapılan tetkikte, hat teknik ve temizlik açısından incelenerek, Toyota standartlarına göre 'En İyiye Yakın' notu verilmiş olmasıdır. Temmuz ayından itibaren Toyota'ya galvanizli sac tedarikimiz başlamıştır.''

Demir-çelik sektöründe, dünya çapında keskin bir rekabet yaşandığını ve bu konuda sanayicilerin desteğini beklediklerini ifade eden Dervişoğlu, ''Rusya ve Ukrayna'dan ülkemize giren ucuz ve kalitesiz ürünler bizi bir hayli zorluyor. Bu zor şartlarda müşterilerimizden beklentimiz; yatırım döneminde olduğumuzu bilmeleri, Erdemir'i ve ülkemizi birlikte düşünerek hareket etmemizdir'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemirde-hedef-7-milyon-ton-yassi-celik-uretimi_5510.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!