Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Erdemir'de Kamu Payı %50'nin Altında

Özelleştirme çalışmaları çerçevesinde, Erdemir'deki kamu hisse payının, bir yatırım fonuna satış yapılarak yüzde 50'nin altına düşürüldüğü belirtil

Hürriyetb>Özelleştirme çalışmaları çerçevesinde, Erdemir'deki kamu hisse payının, bir yatırım fonuna satış yapılarak yüzde 50'nin altına düşürüldüğü belirtildi.

Son Niyet Mektubu'nun, özelleştirme çalışmalarına ilişkin bölümden derlenen bilgilere göre, Petkim'in yüzde 51 hissesinin blok satışı için de bu yıl Ekim ayına kadar ilana çıkılacak.

Tüpraş'ın özelleştirilmesi ise bu yıl sonuna kadar yapılacak. Tüpraş'taki özelleştirme, kamu payının yüzde 50'nin altına düşürülmesi planı ile, stratejik bir ortak için ihaleye çıkılması, değiştirilebilir tahvil satışı ya da her iki metodun birarada kullanılması yoluyla gerçekleştirilecek.

TELEKOM, TEKEL, ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRMELERİ

Tekel'in özelleştirme planının Eylül ayında Bakanlar Kurulu'na sunulacağı, Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin hazırlıkların da ''yol haritasınca'' ilerlediği belirtilen Niyet Mektubu'na göre, Türk Telekom'un yeniden değerlendirmesini yapacak danışman firma bu ay içinde seçilecek.

Niyet Mektubu'na göre, Türkiye Şeker Fabrikaları'na ilişkin özelleştirme çalışmaları konusunda Özelleştirme Yüksek Kurulu, bu şirketin özelleştirilmesine ilişkin yol haritasını kısa zamanda onaylamayı taahhüt ediyor.

Söz konusu yol haritası, verimli çalışmayan 5 şeker fabrikasının kapatılmasını, bu yıl Ekim ayı sonuna kadar 7 fabrikanın şirketlere dönüştürülmesini ve özelleştirmeye ilişkin hazırlık çalışmalarının bu yıl sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyor.

ELEKTRİK SEKTÖRÜ

Elektrik sektöründe ise, termal üretim ve elektrik dağıtım varlıkları için ön-yeterlilik ihaleleri 2003 yılı Şubat ayına kadar düzenlenecek.
Aynı zamanda Botaş'ın iki dağıtım iştiraki, 2003 yılında özelleştirilmeleri amacıyla, bu ay sonuna kadar Özelleştirme İdaresi'ne devredilecek.

Bu arada, son Niyet Mektubu'nda da taahhüt edilen, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) portföyündeki Petrol Ofisi'nin (POAŞ) A Grubu yüzde 25.83 oranındaki hisselerinin satışı tamamlandı.

POAŞ'ın 12 trilyon 917 milyar 56 milyon 150 bin lira nominal değerli söz konusu hisse senetleri, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından İş Doğan Petrol Yatırımları'na, beher hisse 30 bin lira fiyattan satıldı. Satış, İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda 8 Ağustos 2002'de gerçekleşti.

Satışla birlikte, bir dönem Türkiye'nin en büyük KİT'lerinden biri olan Petrol Ofisi'nde kamu hissesi kalmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemirde-kamu-payi-50nin-altinda_1408.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!