Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdoğan: Bu Yolu Bir An Önce Bitirin

İzmir-İstanbul Otoyolu'nun geçtiğimiz 28 Ekim'de gerçekleşen temel atma töreni sırasında 7 yıllık yapım süresini müteahhit firmalarla pazarlık yaparak 5 yıla indiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şimdi de 6 milyar dolara mal olacak otoyolun bir an önce bitirilmesi için harekete geçti. Erdoğan, otoyol inşaatının zamanında bitmesi ve bürokratik

Yeni Asır Gazetesi
2 Erdoğan: Bu Yolu Bir An Önce Bitirin

İzmir-İstanbul Otoyolu'nun geçtiğimiz 28 Ekim'de gerçekleşen temel atma töreni sırasında 7 yıllık yapım süresini müteahhit firmalarla pazarlık yaparak 5 yıla indiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şimdi de 6 milyar dolara mal olacak otoyolun bir an önce bitirilmesi için harekete geçti. Erdoğan, otoyol inşaatının zamanında bitmesi ve bürokratik engellerle karşılaşılmaması amacıyla genelge yayınlayarak ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üzerine düşeni en kısa sürede yapmasını istedi.

Projenin zamanında bitmesi için alınması gereken tedbir ve talimatları içeren genelge, Resmi Gazete'de yayımlandı. Başbakan'ın genelgesi doğrultusunda proje kapsamında yapılacak kamulaştırmalar için gerekli ödeneklerin serbest bırakma işlemleri, işlerin gecikmesine neden olmayacak şekilde yapılacak. Buna göre, otoyol için çıkan ödeneklerinin tamamının, ilk üç ayda serbest bırakılması sağlanacak. Ayrıca proje güzergahında yapılması gereken imar planı ve değişiklikleri, ilgili idarelerce kanunun ilgili maddesinde belirtilen azami sürelerin dolması beklenmeden en kısa sürede sonuçlandırılacak.

'Geciktirmeyin'

Başbakan Erdoğan genelgesinde ayrıca proje güzergahında bulunan su, kanalizasyon, doğalgaz ve petrol boru hatları ile elektrik, haberleşme hatları ve tesislerinin güzergah dışına taşınması sırasında Karayolları Genel Müdürlüğü'ne gerekli izin ve onayın ilgili kurumlar tarafından geciktirilmedan verilmesi talimatını da verdi.

Öte yandan projenin yapımı için gerekli taş ocakları, kum-çakıl ocakları ve ariyet ocaklarının kamulaştırma, üretim izni, ruhsat ve tahsis işlemlerinin de hızla yapılması için ilgili kamu kurum ve kuruluşların gerekli yardımda bulunmasını istedi. Erdoğan, hazinenin özel mülkiyetinde veya devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazlar ile ormanlık alanlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) talebi doğrultusunda tahsis, izin, irtifak veya yola terkin işlemlerinin hızla yürütülebilmesi için gerekli önlemlerin ilgili idarelerce alınmasını istedi. Erdoğan, gerekirse mevzuat çerçevesinde ilgili idarelerin taşra birimlerinin de yetkilendirilerek gecikmeye mahal verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Tedbirler alınsın

Yol güzergahında kamulaştırmalarla ilgili açılan davaların bir an önce sonuçlanması için mahkemelerin istediği belgelerin kısa sürede iletilmesi talimatını veren Erdoğan, çevre mevzuatı gereği alınması gereken izinlerin de Çevre ve Orman Bakanlığı ve ilgili kurumlar tarafından hemen verilmesini istedi. Başbakan Erdoğan, proje kapsamında yer alan ve kule yüksekliği deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte yapılması düşünülen İzmit Körfez Geçişi köprüsünün yapımı esnasında, KGM tarafından talep edilen zamanlarda bölgedeki deniz ve hava trafiği ve uçuş emniyetiyle ilgili taleplerin idarelerce zaman geçirilmeksizin yerine getirilmesi ve bu konuda gereken tedbirlerin zamanında alınması talimatını verdi.

Destek sağlanır

Başbakan Erdoğan'ın genelgenin sonunda, "Proje ile ilgili her türlü plan, proje, yapım ve detay çalışmaları sırasında işlerin hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için KGM merkez birimleri, Karayolları 2. (İzmir), 14. (Bursa) ve 17. (İstanbul) Bölge müdürlükleri ile KGM'nin görev ve yetki vereceği diğer taşra birimleri, idare adına iş yapan yüklenici ve alt yüklenicilere, tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerekli yardım ve destek sağlanacak" denildi.

6 milyar dolarlık proje

Ulaştırma Bakanlığı'nca yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen, Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı yolları dahil) Otoyolu Projesi, 6 milyar dolara mal olacak. İzmir-İstanbul arasını 3.5-4 saate indirecek otoyol, 377 kilometre otoyol ve 44 kilmetre bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 kilometre uzunluğunda olacak. Proje kapsamında İzmit Körfezi'nin Dilburnu ile Hersek bölgesi arasına inşa edilecek asma köprünün uzunluğu bin 700 metre olacak. Asma köprü karayolu ile 1 saat 10 dakika, feribotla 1 saat süren Gebze-Yalova arasını 6 dakikaya düşürecek. Köprüyü kullanacak araçlardan KDV hariç 35 dolar, otoyol içinse KDV hariç 0.05 dolar/metre geçiş ücreti alınacak.

Rakamlarla otoyol

* 377 kilometre otoyol ve 44 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 421 km uzunluk
* Bin 700 metre uzunluğunda asma köprü
* 18 bin 212 kilometre uzunluğunda 30 adet viyadük
* 7 bin 395 metre uzunluğunda 4 adet tünel
* 209 adet köprü
* 18 gişe alanı
* 5 otoyol bakım merkezi
* 7 servis alanı
* 7 park alanı

ETİKETLER: ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogan-bu-yolu-bir-an-once-bitirin_84299.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • 18 bin km. değil m. olacak sanırım. Ayrıca başbakan herşeyi çabuk bitsin istiyo. Adamlar da alelacele o biçim iş yapıyolar. Bu hükümet döneminde yapılan bütün yollar o biçim. Çoğunda ters eğim var, sonra da kazalar dikkatsizlikten oluyo diyolar. YANITLA
  • Bu hükümet döneminde ulaştırma hizmetleri gayet iyi ilerledi. Uçak fiyatları düşütü hızlı tren devrede duble yollar yapıldı. Ama demiryolları için daha çok iş yapmalıyız... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!