Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdoğan, Gökçek’e ‘Kabir Azabı’ Çektiriyor

Tayyip Erdoğan, başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere Ankaralılar’ın ve siyaset dünyasının beklediği toplantıyı dün yaptı ama Gökçek’i yerel seçimlerde aday gösterip göstermeyeceklerini yine açıklamadı. 15 Ocak itibarıyla tüm adayları açıklamış olacaklarını belirten Erdoğan, uzun konuşması sırasında ‘Başbakan

Radikal Gazetesi
Erdoğan, Gökçek’e ‘Kabir Azabı’ Çektiriyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere Ankaralılar’ın ve siyaset dünyasının beklediği toplantıyı dün yaptı ama Gökçek’i yerel seçimlerde aday gösterip göstermeyeceklerini yine açıklamadı. 15 Ocak itibarıyla tüm adayları açıklamış olacaklarını belirten Erdoğan, uzun konuşması sırasında ‘Başbakan Büyükşehir’i açıkla’ ve ‘Ankara Tiryaki’ (Şu anki Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki kastediliyor)’ diye slogan atanları azarladı. Erdoğan, daha sonra yerel seçimlerde ‘yola devam etme kararı’ aldığı 18 il ve bunlara bağlı bazı ilçelerin belediye başkan adaylarını açıklarken, CHP ve medyaya çatmaktan da geri kalmadı.

Erdoğan, üç gün önce, AKP’li büyükşehir ve 46 il belediye başkanlarından yola devam edecekleri isimleri pazar günü (dün) Altındağ’da açıklayacağını söylemişti. Erdoğan’ın açıklama için randevuyu Altındağ’da vermesi ve bu açıklamayı yaparken ‘kimsenin sonsuza dek koltukta oturmayacağını’ hatırlatması, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i AKP’nin yeniden aday göstermeyeceğinin işareti olarak yorumlanmıştı. Açıklamanın yapılacağı yer ise Altındağ’ın AKP’li Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterileceği şeklinde yorumlanmıştı.

‘Takvimimizi değiştirmeyiz’

Bu gelişmelerinin ardından Başbakan Erdoğan’ın adayları açıklamak için Altındağ’da düzenlediği toplantı medya mensuplarının akınına uğradı. Kürsüye çıktıktan sonra uzun uzun gündemdeki son gelişmeleri değerlendirerek, CHP ve medyayı eleştiren Erdoğan’ın konuşması sırasında salonda  bulunan yedi-sekiz kişilik bir grup, ‘Başbakan Büyükşehir’i açıkla’ ve ‘Ankara Tiryaki’ sloganları attı. Erdoğan, bunun üzerine, “Biz ne zaman açıklayacağımızı biliyoruz. Siz merak etmeyin, sabırlı olun” dedi. Ancak birkaç dakika sonra aynı grup aynı sloganları tekrar edince Erdoğan öfkelendi. Salonda bulunan öteki AKP’liler bu grubu yuhalarken Erdoğan, şöyle dedi:

“Değerli arkadaşlar sizler bir yerlere malzeme vermek için buraya gelmişseniz sizlere bakışım farklı olur. Biz AK Parti’yiz bir takvim, bir program içinde ne zaman, neyi, nerede, nasıl yapacağımızı çok iyi biliriz. Onun için de üç-beş kişinin bu tür talepleriyle kalkıp planlarımızı, takvimlerimizi değiştirmeyiz. Lütfen bugünkü toplantının gündemine herkes saygılı olsun.”

Erdoğan, daha sonra AKP’li 46 ilden 18’inin değerlendirmesinin tamamlandığını belirterek, 15 Ocak itibarıyla tüm adaylarını açıklamış olacaklarını söyledi. Erdoğan, Adıyaman’da Necip Büyükaslan, Aksaray’da Nevzat Balta, Balıkesir’de Sabri Uğur, Bilecik’te Selim Yağcı, Burdur’da Sebahattin Akkaya, Denizli’de Nihat Zeybekçi, Elazığ’da Süleyman Selmanoğlu, Karabük’te Hüseyin Erer, Kilis’te Abdi Bulut, Muş’ta Necmettin Dede, Nevşehir’de Hasan Ünver, Rize’de Halil Bakırcı, Sivas’ta Sami Aydın, Bolu’da Alaattin Yılmaz, Tekirdağ’da Ahmet Aygün, Tokat’ta Adnan Çiçek, Van’da Burhan Yenigün ve Yozgat’ta Yusuf Başer ile ‘yola devam edeceklerini’ belirtti.

Erdoğan uzun konuşmasının iç politikaya ilişkin bölümündeyse Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün annesinin Ermeni asıllı olduğunu iddia ederek DNA testi isteyen CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ı eleştirdi: “Kimse bizden kimlikler üzerinden siyasi rekabete girmemizi beklemesin, kimse bizden insanların DNA testlerini yapmamızı beklemesin. Bu testi yapanların kimliği ortadadır zaten. Bu testi yapanlar bu ülkeyi bölme gayreti içerisinde olanlardır zaten.”

AKP’nin kömür yardımıyla ilgili haberlere de Erdoğan, şöyle çattı: “Şimdi muhalefeti bir yandan, medyası bir yandan el ele verdiler bizim kömür yardımlarımızı ağızlarına adeta sakız ettiler. ‘Hükümet kömür dağıtıyor, hava kirliliğine yol açıyor’ diyorlar. Özel gidip ev arıyorlar. Son günlerde bir moda baş gösterdi. Bazı kanallar Doğu’da, Güneydoğu’da bir okul buluyorlar. O okulun sobası yanmıyor. Şok... şok... şok... Dert üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Ama siz dürüst bağcıları dövemeyeceksiniz. Size bu fırsatı vermeyeceğim.”

Kaderi MYK’da belli olacak

Erdoğan başkanlığında cumartesi günü toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında dün açıklanan belediye başkan adaylarının isimleri saptandı. Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki arasında ise yeni bir anket çalışması yapılmasına karar verildi. Yarın Erdoğan’ın başkanlığında yeniden toplanacak MYK’da Ankara adayının da belirlenmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogan-gokceke-kabir-azabi-cektiriyor_65408.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!