Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdoğan, Seçim Meydanında 500 Bin Konutu ’Satacak’

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seçim meydanlarındaki en önemli kozu oldu.

Hürriyet Gazetesi/Turan YILMAZ
Erdoğan, Seçim Meydanında 500 Bin Konutu ’Satacak’

oplu Konut İdaresi (TOKİ), Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seçim meydanlarındaki en önemli kozu oldu. Erdoğan son dönem meydanlara, halk arasında "TOKİ mitingleri" diye nitelenen toplu açılış törenleri nedeniyle çıktı. Afyon, Eskişehir, Van, Erzurum, Kırıkkale ve Sivas’ta miting havasında geçen mitinglerin düzenleyeciliğini de TOKİ ile birlikte açılışların yapıldığı ilin valiliği ve belediyesinin de aralarında bulunduğu kamu kurumları üstlendi. Ancak kamu kaynaklarıyla düzenlenen bu mitinglerde parti görevlilerinin sahne alıp, mitingler boyunca da parti şarkılarının çalınması dikkat çekti. AKP mitinglerine dönüşen bu toplu açılışlarda Erdoğan ve bakanlarıyla birlikte açılışın yapıldığı illerin valilerinin de kürsüye çıktığı gözlendi.

500 bin konut talimatı
Erdoğan, yoksul ve dar gelirlilere yönelik 20 yıl vadeli ucuz konut projelerine ağırlık verilmek üzere TOKİ’ye 250 bini yıl sonuna kadar bitirilmek üzere 500 bin konut projesi hazırlanması talimatı verdi.

Şehit yakınlarına destek
Okul ve hastaneye yapımı konusunda da Erdoğan’ın isteği üzerine görev üstlenen TOKİ’ye Erdoğan’dan önceki gün yeni bir talimat daha gitti. TOKİ, Erdoğan’ın isteği üzerine 11 bin 110 şehit, gazi ve malül ailesine 20 yıl vadeli, faizsiz ve çok düşük taksitli ucuz konut üretecek. Evi olanları da kapsayacak bu konutlar için şehit, gazi ve malül aileleri kuraya da dahil edilmeyecek. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Hürriyet’e, bir defaya mahsus bu uygulama ile şehit, gazi ve malül ailelerini hiçbir koşul öne sürmeden istedikleri, beğendikleri yerde konut sahibi yapacaklarını söyledi. Bayraktar, sadece yüzde 10 peşinat alınacağı bilgisini de verdi. 81 il ve 324 ilçedeki 719 şantiyesinde tolam 258 bin 06 konutluk proje yürüten TOKİ’nin, Erdoğan’ın seçim kampanyası sırasında da seçim mitinglerinin yanı sıra bazı illerde anahtar teslimi de içeren toplu açılışlar yapacağı da öğrenildi.

Finansman sıkıntısı
Bu dev projeler TOKİ’yi ciddi finansman baskısıyla karşı karşıya bıraktı. Son olarak yurtdışından kredi arayışına giren, ancak kredi finansörlerinin bazı ön koşulları nedeniyle son anda bu talebini geri çeken TOKİ’nin finansman sorununun çözümünde özellikle arsa satışlarına umut bağladığı kaydedildi. Erdoğan’ın talimatıyla üstlendiği iş yükünün Bayraktar’ı, aşırı yorgunluktan kaynaklı bazı sağlık sorunlarıyla yüz yüze getirdiği de kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogan-secim-meydaninda-500-bin-konutu-satacak_54387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!