Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdoğan: Tarihi Binalar Otele Dönüştürülecek

Erdoğan 'ucube' olarak nitelediği Sulukule'nin restorasyonuna karşı çıkanları bilgisizlikle suçladı.

Radikal Gazetesi
Erdoğan: Tarihi Binalar Otele Dönüştürülecek

aşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sulukule'yi ucube olarak niteledi ve restorasyona karşı çıkanlara "Bir kere gidip Sulukule'yi görmüş değildir. Bilen de bilmeyen de konuşuyor" dedi. Akaretler'deki Sıraevler'in açılışını yapan Erdoğan İstanbul'daki tarihi binaların çoğunun otel olacağını söyledi.

Sıraevler'in açılışına Erdoğan'ın yanı sıra KKTC Başbakanı Ferit Sabit Soyer, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, İstanbul Valisi Muammer Güler, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AKP'nin kurucularından Cüney Zapsu'nun da aralarında bulunduğu işadamı ve sanatçılar katıldı.

'Ahlaki olmayan yollar'
Erdoğan'ın açılıştaki konuşmasının hedefinde bu kez 'restorasyon çalışmalarına' karşı çıkanlar vardı. Restorasyon süreçlerinde itirazlarla karşılaştıklarını söyleyen Erdoğan, Beşiktaş'ta Deniz Müzesi'nin yanında bulunan 75 yıllık tarihi tütün deposunun yedi yıldızlı otel olmasına ilişkin projeyi örnek göstererek şöyle konuştu: "Bir girişimcimiz burayı aldı. Engeller anlatılamayacak kadar çok. Almak yetmiyor. İçeriden birileri adeta bariyer oluşturuyorlar. 'Hayır yapamazsın veya yapacaksan benden geçmen lazım' diyor. 'Senden nasıl geçeceğim, onun yolunu söyle' dediğiniz zaman işte orada bakıyorsunuz ahlaki olmayan yollarla karşı karşıya kalıyorsunuz. İşte bizim bunu aşmamız lazım. Bunu aştığımız gün zaten söylüyorum, gümbür gümbür yürürüz."

Erdoğan İstanbul'da tüm otellerin yatak kapasitesinin dolduğunu belirterek, İstanbul'da tarihi binaların birçoğunu otellere çevirilmesi yönünde yeni bir karar aldıklarını söyledi. Erdoğan, "Hem tarihimizi tanıtalım hem bu eserlerle yatak kapasitesini artıralım" dedi.

'Sulukule tebrik edilmeli'
Erdoğan, Eminönü'nün Fatih ilçesine bağlanmasına ilişkin eleştirilere şöyle yanıt verdi: "Eminönü'nü Fatih'in içine katmak suretiyle daha güçlü, tüm tarihi eserleriyle bütünleşen bir Fatih'i meydana getireceğiz. Mesela Sulukule projesi var. Bunun hakkında böyle garip garip konuşuyorlar. Bunu konuşanlar daha bir kere gidip Sulukule'yi görmüş değildir. Şimdi yapılan Sulukule projesini gördüğün zaman, eğer samimiysen diyeceğin şey; 'Sulukule'yi o ucube halinden kurtarıp, modern, çağdaş ama tarihi bir sokak, tarihi caddelerle donanmış bir yer haline getirdiğiniz için size teşekkür ederizdir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/erdogan-tarihi-binalar-otele-donusturulecek_60380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!